Komisja śledcza ds. VAT rozpoczęła przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska

Komisja śledcza ds. VAT rozpoczęła przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / ml

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT rozpoczęła w poniedziałek przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska. Wiceszef komisji Kazimierz Smoliński (PiS) powiedział PAP, że chce spytać go m.in. o wyłudzenia VAT, o których miały wiedzę kontrolowane przez niego służby. Członek komisji Zbigniew Konwiński (PO-KO) powiedział, że chce przypomnieć o działaniach uszczelniających ściągalność VAT wprowadzanych przez koalicję PO-PSL.

Wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński (PiS) powiedział PAP, że ma "mnóstwo" pytań do Donalda Tuska. "Na ile premier miał wiedzę o tym, o czym wszystkie służby dookoła miały wiedzę - o wyłudzeniach - a był okres, kiedy premier nadzorował służby. Zobaczymy, co potwierdzi" - dodał.

"Chodzi o kwestię braku rozwiązań uszczelniających system ściągalności podatków - ich było, albo bardzo mało, albo wprowadzano je z dużymi opóźnieniami. Dokumenty stwierdzają to jednoznacznie. Najwyższa Izba Kontroli też wielokrotnie oceniała, że administracja źle działa - chodziło nie tylko o same działania legislacyjne, ale także funkcjonowanie administracji skarbowej. Mówiono o tym, że ma być konsolidacja - dopiero myśmy połączyli służby celne i skarbowe w Krajową Administrację Skarbową (KAS). Wcześniej między nimi nie było żadnego przepływu informacji" - ocenił Smoliński.

Członek komisji ds. VAT Zbigniew Konwiński (PO-KO) powiedział z kolei PAP, że chce przypomnieć o działaniach ws. VAT wprowadzonych przez rząd PO-PSL. "Na pewno przypomnimy działania uszczelniające, które wprowadzał rząd Donalda Tuska i parlament: odwrócony VAT m.in. na gazy cieplarniane i złom - ten pierwszy w 2011 r. Tego rozwiązania - przypomnę - PiS nie popierał. Odwrócony VAT z 2013 r. na pręty stalowe - bardzo pozytywnie oceniane przez branżę, przez uczciwych przedsiębiorców. I na koniec wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego - bardzo pozytywnie ocenionego przez obecne kierownictwo ministerstwa finansów z 2015 r." - powiedział. "Wtedy kiedy je wprowadzaliśmy, PiS powoływał się na opinie prof. Witolda Modzelewskiego, który był i jest krytykiem tego odwrotnego obciążenia i wręcz prowadził do obstrukcji parlamentarnej, chcąc wydłużyć prace nad tym, zlecać jeszcze kolejne opinie, kolejne ekspertyzy" - dodał.

DEON.PL POLECA

Donald Tusk był współtwórcą i przewodniczącym Platformy Obywatelskiej (2003 - 2014), dwukrotnie stał na czele rządu koalicji PO-PSL. Po raz pierwszy w latach 2007 - 2011 i po raz drugi w latach 2011 - 2014.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komisja śledcza ds. VAT rozpoczęła przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.