Komisja śledcza ds. VAT rozpoczęła przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska

Komisja śledcza ds. VAT rozpoczęła przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska
(fot. PAP/Paweł Supernak)
9 miesięcy temu
PAP / ml

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT rozpoczęła w poniedziałek przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska. Wiceszef komisji Kazimierz Smoliński (PiS) powiedział PAP, że chce spytać go m.in. o wyłudzenia VAT, o których miały wiedzę kontrolowane przez niego służby. Członek komisji Zbigniew Konwiński (PO-KO) powiedział, że chce przypomnieć o działaniach uszczelniających ściągalność VAT wprowadzanych przez koalicję PO-PSL.

Wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński (PiS) powiedział PAP, że ma "mnóstwo" pytań do Donalda Tuska. "Na ile premier miał wiedzę o tym, o czym wszystkie służby dookoła miały wiedzę - o wyłudzeniach - a był okres, kiedy premier nadzorował służby. Zobaczymy, co potwierdzi" - dodał.

"Chodzi o kwestię braku rozwiązań uszczelniających system ściągalności podatków - ich było, albo bardzo mało, albo wprowadzano je z dużymi opóźnieniami. Dokumenty stwierdzają to jednoznacznie. Najwyższa Izba Kontroli też wielokrotnie oceniała, że administracja źle działa - chodziło nie tylko o same działania legislacyjne, ale także funkcjonowanie administracji skarbowej. Mówiono o tym, że ma być konsolidacja - dopiero myśmy połączyli służby celne i skarbowe w Krajową Administrację Skarbową (KAS). Wcześniej między nimi nie było żadnego przepływu informacji" - ocenił Smoliński.

Członek komisji ds. VAT Zbigniew Konwiński (PO-KO) powiedział z kolei PAP, że chce przypomnieć o działaniach ws. VAT wprowadzonych przez rząd PO-PSL. "Na pewno przypomnimy działania uszczelniające, które wprowadzał rząd Donalda Tuska i parlament: odwrócony VAT m.in. na gazy cieplarniane i złom - ten pierwszy w 2011 r. Tego rozwiązania - przypomnę - PiS nie popierał. Odwrócony VAT z 2013 r. na pręty stalowe - bardzo pozytywnie oceniane przez branżę, przez uczciwych przedsiębiorców. I na koniec wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego - bardzo pozytywnie ocenionego przez obecne kierownictwo ministerstwa finansów z 2015 r." - powiedział. "Wtedy kiedy je wprowadzaliśmy, PiS powoływał się na opinie prof. Witolda Modzelewskiego, który był i jest krytykiem tego odwrotnego obciążenia i wręcz prowadził do obstrukcji parlamentarnej, chcąc wydłużyć prace nad tym, zlecać jeszcze kolejne opinie, kolejne ekspertyzy" - dodał.

Donald Tusk był współtwórcą i przewodniczącym Platformy Obywatelskiej (2003 - 2014), dwukrotnie stał na czele rządu koalicji PO-PSL. Po raz pierwszy w latach 2007 - 2011 i po raz drugi w latach 2011 - 2014.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komisja śledcza ds. VAT rozpoczęła przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska
Komentarze (1)
21 czerwca 2019, 16:01
Do kamieniołomów na dożywocie i niech tam "odpoczywa".

Skomentuj artykuł

Komisja śledcza ds. VAT rozpoczęła przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.