Komorowski: będzie wszechstronna pomoc

Komorowski: będzie wszechstronna pomoc
Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i wojewoda śląski Zbigniew Łukaszczyk podczas wizyty w Kaniowie. (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / mik

Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapewnił w piątek podczas wizyty na dotkniętych powodzią terenach w Kaniowie k. Bielska-Białej (Śląskie), że podjęte działania pomocowe będą wszechstronne i idące dalej niż po powodzi w 1997 roku.

Komorowski zapowiedział m.in. stworzenie systemu preferencyjnych kredytów na odbudowę zniszczonych przez wodę obiektów.

- Oczywiście wszystko musi być pochodną realnych możliwości budżetu, ale będzie to limitowane skalą zjawiska. Im więcej zniszczeń, tym większy będzie wysiłek budżetu, albo będzie to trudniej realizować - powiedział marszałek.

Nawiązując do rozmiarów powodzi, Komorowski wyraził nadzieję, że mamy już za sobą "moment kryzysowy".

- Państwo polskie zaczyna liczyć straty, pokrzywdzonych. Liczymy też pieniądze. Już uruchamiamy konkretne formy pomocy poprzez gminy. Będą uruchamiane systemy preferencyjnego kredytu, który powinien być dostępny dla ludzi stojących w obliczu odbudowy - zapowiedział marszałek.

W Kaniowie ewakuowano łącznie 85 osób z 55 zalanych budynków. Woda doświadczyła ten rejon także w ubiegłym roku i w 1997 r. - W zeszłym roku powódź, w tym roku powódź, więc pewnie ludzie są już oswojeni, obyci z żywiołem - ocenił Komorowski.

Przed wizytą w Kaniowie marszałek obejrzał m.in. wypełniony wodą polder Buków, który kilka dni temu uchronił Racibórz przed falą na Odrze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski: będzie wszechstronna pomoc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.