Komorowski: Podpiszę ustawę o parytetach

Komorowski: Podpiszę ustawę o parytetach
Komorowski przypomniał, że PO stara się, by na wszystkich listach wyborczych w pierwszej trójce była zawsze kobieta (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / wab

- Będę namawiał swoje środowisko polityczne, by przyjąć 35-proc. parytet, a jeśli Sejm uchwali 50 proc., to jako prezydent też taką ustawę podpiszę - zapowiedział na Kongresie Kobiet marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Przemówienie marszałka było kilkakrotnie przerywane przez uczestniczki Kongresu skandujące "parytety".

- Można uczciwie powiedzieć, że rolą prezydenta jest wspieranie wyrównywanie szans. Wszyscy czujemy, że ten szklany sufit ogranicza kobiety i usiłujemy wspólnymi siłami ten sufit stłuc - mówił Komorowski.

- Trzeba brać się do roboty, żeby likwidować niesprawiedliwe ograniczenia. Oprócz rozwiązań ustawowych, trzeba wdrażać nowe dobre obyczaje - dodał.

DEON.PL POLECA

Przypomniał, że PO stara się, by na wszystkich listach wyborczych w pierwszej trójce była zawsze kobieta, a w pierwszej piątce były co najmniej trzy. - Zapewniam, że to nie budzi żadnych emocji w moim własnym środowisku politycznym - podkreślił.

Zapewnił, że jako prezydent będzie wspierał wszelkie rozwiązania ustawowe, które ułatwić mają kobietom godzenie ról - nie tylko dotyczące opieki nad dziećmi, ale także elastycznych form pracy.

- Jestem facetem, a prawdziwy facet czasem musi mieć odwagę, żeby stanąć po stronie słabszych - powiedział, przypominając, że zjawisko przemocy dotyczy w ok. 80-proc. kobiet.

Umówmy się na 49 proc.

- Panie marszałku, ja pana popieram, w Gdańsku jestem w komitecie honorowym pana, ale też trzymam pana za słowo, nie chcę 50 procent, bo wiem, że mężczyzna zawsze musi mieć więcej, więc umówmy się na 49 - mówiła do Komorowskiego Henryka Krzywonos, która w sierpniu 1980, pracując jak motorniczy tramwaju w Gdańsku, zainicjowała strajk w gdańskiej komunikacji miejskiej.

Krzywonos wspominała uhonorowanie jej tytułem "Kobiety 20-lecia" na poprzednim Kongresie. - Przyszli do mnie panowie, którzy gratulowali mi "Kobiety 20-lecia", przy czym ja im powiedziałam: zrobię z wami zdjęcie, jeśli powiecie 50 procent. I oni powiedzieli 50 - wspominała.

- Pani Henryko, ja powiedziałem, że może być nawet 99 procent, że ręka mi zadrży dopiero przy 100 - odparł Komorowski.

Marszałek uprzedził, że nie będzie mógł zostać do końca Kongresu, ale poinformował, że w Kongresie będzie uczestniczyła jego żona Anna Komorowska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski: Podpiszę ustawę o parytetach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.