Kontrole autokarów przewożących dzieci

Kontrole autokarów przewożących dzieci
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / psd

Inspektorzy Transportu Drogowego oraz policjanci rozpoczęli kontrole autokarów, którymi dzieci i młodzież jadą na zimowy wypoczynek podczas ferii. Sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów oraz uprawnienia, czas pracy i trzeźwość kierowców.

Jak mówił w sobotę rzecznik prasowy Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, kontrole w ramach akcji "Bezpieczny autokar" będą odbywały się na terenie wszystkich województw - nie tylko w tych regionach, gdzie zaczęły się ferie. Będą one prowadzone w miejscach odjazdów autokarów i na głównych szlakach komunikacyjnych.

DEON.PL POLECAW sobotę rano inspektorzy kontrolowali autokary m.in. w małopolskich Balicach, przy autostradzie A4. "Sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny pojazdów, czy mają one sprawny układ hamulcowy, kierowniczy, czy nie ma wycieku płynów eksploatacyjnych. Kontrolujemy stan ogumienia i oświetlenie. Sprawdzamy też kondycję kierowców, czy są oni trzeźwi i wypoczęci" - mówił Gajadhur.

Podczas ubiegłorocznych ferii inspektorzy skontrolowali ponad 950 autokarów przewożących dzieci i młodzież. 130 kierowców ukarali mandatami. Zatrzymano 55 dowodów rejestracyjnych pojazdów - 14 z nich nie zostało dopuszczonych do dalszej jazdy.

"Autokary z dziećmi są w dużo lepszym stanie, niż autokary rejsowe i autobusy podmiejskie" - powiedział w sobotę Gajadhur. "Akcja +Bezpieczny autokar+ jest prowadzona od ponad dziewięciu lat. Znacznie poprawił się stan techniczny pojazdów. Przewoźnicy są bardziej odpowiedzialni, kierowcy również - starają się przestrzegać czasu pracy, a jeszcze sześć, siedem lat temu to była główna bolączka. Teraz jest lepiej" - podkreślił.

Dodał, że w czasie ferii prowadzone będą nie tylko kontrole autokarów, ale także ciężarówek. "Są trudne warunki zimowe. Apelujemy do kierowców dużych pojazdów, by nie jeździli brawurowo, przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Kierowcy ciężarówek powinni odśnieżać plandeki, bo często zamarznięte tafle lodowe z takich pojazdów spadają i mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu" - mówił Gajadhur.

Rzecznik Głównego Inspektora Transportu Drogowego przypomniał, że kierowcy ciężarówek jadąc w regiony górskie powinni zaopatrzyć się w łańcuchy przeciwpoślizgowe na koła i zakładać je tam, gdzie nakazują to znaki.

Rodzice, którzy przed wyjazdem dzieci na zimowisko chcą poprosić o kontrolę autokaru, powinni kilka dni przed wyjazdem skontaktować się z wojewódzkimi inspektoratami transportu drogowego. Numery telefonów są dostępne na stronie internetowej www.gitd.gov.pl

Kontrole autokarów podczas ferii prowadzić będą także policjanci ruchu drogowego. Policjantów rodzice też mogą poprosić o sprawdzenie pojazdu.

"Będziemy sprawdzali autokary przewożące dzieci nie tylko przed ich wyruszeniem w podróż, ale też na najważniejszych drogach regionu" - powiedziała PAP Joanna Biel - Radwańska z wydziału ruchu drogowego małopolskiej policji.

Podczas ubiegłorocznych ferii tylko w Małopolsce doszło do 312 wypadków drogowych, w których zginęło 17 osób, a 400 zostało rannych. Wśród rannych było 38 dzieci do lat 14.

Ferie zimowe rozpoczęły się w pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Uczniowie z innych regionów będą odpoczywać w kolejnych terminach - ostatni będą mieć przerwę w nauce od 9 do 24 lutego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kontrole autokarów przewożących dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.