Kownacki i Jędrysek wystąpili z Solidarnej Polski

Kownacki i Jędrysek wystąpili z Solidarnej Polski
Czy ugrupowanie Zbigniewa Ziobry przetrwa? (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / pz

Bartosz Kownacki i Mariusz Orion Jędrysek wystąpili z klubu Solidarnej Polski. Obaj poinformowali, że na razie nie przechodzą do PiS, będą posłami niezależnymi.

Kownacki opuścił Solidarną Polskę po tym jak w czwartek wieczorem zarząd SP postanowił zawiesić go na pół roku w prawach członka partii.

- W czwartek wieczorem wystąpiłem z klubu SP w związku z decyzją zarządu Solidarnej Polski o moim zawieszeniu. Nie złożyłem żadnego wniosku o wejście do klubu PiS. Jestem w tym momencie niezależnym posłem. Dziś wydam oświadczenie w tej sprawie - powiedział w piątek Kownacki.

Według władz Solidarnej Polski, Kownacki w wypowiedziach publicznych w ostatnich kilku dniach zapowiadał możliwość opuszczenia klubu SP oraz wyprowadzenia z niego pięciu posłów, celem założenia własnego koła parlamentarnego. Zdaniem liderów partii stanowi to oczywiste działanie na szkodę SP.

Z kolei Jędrysek poinformował marszałek Sejmu o wystąpieniu z klubu SP. - W czwartek tuż przed godz. 22 złożyłem wniosek u marszałek Sejmu o wystąpienie z klubu SP. Zrobiłem to tylko dla tego, że poza moimi plecami, po cichu chciano mnie usunąć z sejmowej komisji ochrony środowiska. Jedyne co mogłem zrobić to wyjść z klubu SP. Od wczoraj zatem jestem niezależnym posłem i nim pozostanę póki co - powiedział w piątek Jędrysek.

DEON.PL POLECA

Informację o opuszczeniu przez Jędryska Solidarnej Polski potwierdziła w piątek rano marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która podkreśliła, że ma problem z wnioskiem klubu SP o wycofanie go z komisji.

- Prof. Jędrysek został zawnioskowany, że ma być wycofany z komisji ochrony środowiska. Ale już nie jest członkiem klubu Solidarna Polska, w związku z tym, klub nie ma prawa go wycofać. Jest posłem niezależnym, muszę to rozstrzygnąć - powiedziała w piątek rano Kopacz dziennikarzom w Sejmie.

W piątek mija termin, do kiedy politycy, którzy opuścili PiS mogą powrócić do tej partii. W połowie czerwca komitet polityczny PiS przyjął uchwałę, w której podkreślono, że politycy Solidarnej Polski do 27 lipca mają czas na powrót w szeregi PiS; jeśli tego nie zrobią, nie będą mogli kandydować w wyborach z list partii Jarosława Kaczyńskiego.

Politycy PiS, z którymi rozmawiała w czwartek PAP, liczą na powrót kilku posłów Solidarnej Polski. Zdaniem SP ultimatum Jarosława Kaczyńskiego miało na celu wyprowadzenie 5-7 posłów i rozbicie klubu SP w parlamencie. Jak twierdzą liderzy SP, "nic z tych szumnych zapowiedzi nie zostało", a klub będzie dalej funkcjonował.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kownacki i Jędrysek wystąpili z Solidarnej Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.