Kraków. Otwarto nowy Skarbiec Koronny w Zamku Królewskim na Wawelu

Kraków. Otwarto nowy Skarbiec Koronny w Zamku Królewskim na Wawelu
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
PAP/ kb

Najcenniejsze polskie pamiątki historyczne, w tym m.in. precjoza z królewskich i książęcych skarbców - prezentowane są w nowym Skarbcu Koronnym, jednej z głównych stałych ekspozycji Zamku Królewskiego na Wawelu. W czwartkowy wieczór odbyło się uroczyste otwarcie odnowionego Skarbca.

Najnowsza odsłona jednej z głównych stałych ekspozycji Zamku Królewskiego na Wawelu nawiązuje do znajdujących się na Wawelu co najmniej od XV wieku dwóch historycznych instytucji: Skarbca oraz Archiwum Koronnego – powołanych do przechowywania widomych znaków suwerenności Królestwa Polskiego, a następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Skarbiec Koronny w Zamku Królewskim na Wawelu

W Skarbcu znajdowały się najcenniejsze insygnia władzy królewskiej oraz klejnoty koronne, w Archiwum – najważniejsze dokumenty państwowe. Ich zasoby nie były jednak ogólnodostępne, a pojedyncze precjoza wyjmowano ze Skarbca jedynie przy wyjątkowych okazjach, przede wszystkim na koronacje królewskie.

"To bardzo ważny dzień dla polskiego muzealnictwa. Pierwszy raz od 1792 r. Skarbiec będzie zaprezentowany w całym swoim splendorze, prestiżu i blasku" - powiedział w czwartek, podczas otwarcia nowej ekspozycji, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

DEON.PL POLECA

Wskazał, że Skarbiec jest jedną z bardzo wielu inwestycji, która jest realizowana na Wawelu. "Ta inwestycyjna ofensywa w tym miejscu trwa od dawna, a w ostatnim czasie przyspieszyła o tyle, że pokazano i otwiera się coraz to nowe miejsca, które dotychczas nie były dostępne" - zwrócił uwagę Gliński. Ocenił, że to "dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w pracę, która trwa na Wawelu od dawna i która jest szalenie aktywna". "To jest bardzo wiele działań, coraz to nowych rzeczy, także takich, których nigdy nie było. Mieliśmy wystawę arrasów, mieliśmy wystawę namiotów tureckich, mieliśmy także wiele innych inicjatyw" - wymieniał szef MKiDN.

Minister kultury przekazał, że dotacja celowa MKiDN na ten projekt wyniosła blisko 13 mln zł. "Pan dyrektor i jego zespół potrafili w jedenaście miesięcy zrealizować ten projekt. To jest tajemnica dobrego wsparcia centralnego. Tam gdzie instytucje działają, gdzie jest pasja, gdzie jest etos, misja, tam polityk tylko może przekazać środki publiczne i nie ma w tym żadnego większego problemu" - podkreślił Gliński. "Łącznie w całym kraju w tej chwili zrealizowaliśmy albo realizujemy 300 różnych projektów inwestycyjnych" - dodał.

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej podkreślił, że czwartkowa uroczystość jest "zwieńczeniem całego procesu inwestycyjnego, sfinansowanego przez MKiDN, przy wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa". "To jest miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na dzieła, które tam pokazujemy, ale tak naprawdę mamy do czynienia w nowym Skarbcu z fascynującą opowieścią, historią. I właśnie tę historię, przeszłość i Skarbca i Rzeczypospolitej uosabia nasz Zamek Królewski na Wawelu" - wskazał Betlej. Przyznał, że Skarbiec jest dla niego "wystawą kompletną". "To nie tylko dzieła rzemiosła, nie tylko regalia, to znaki chwały, trofea, znaki majestatu. To bardzo mądra wystawa" - zaznaczył.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita powiedział: "W tej chwili i w tym niezwykłym miejscu towarzyszy nam wszystkim w pełni uzasdniona duma. Jeśli zapytamy, gdzie bije serce Polski, jej historii i kultury, odpowiedź może być tylko jedna". "Tym większą troską obejmujemy Zamek Królewski na Wawelu, który dla kolejnych pokoleń Polaków jest drogocenną perłą i trwałym filarem naszych dziejów" - zaznaczył. Ocenił, że "nowa odsłona wnętrz Zamku odpowiada potrzebom współczesności i standardom muzealnictwa, a niezwykle cenne eksponaty i arcydzieła sztuki, przyczyniają się do utrwalenia narodowej tożsamości i siły".

Wojewoda skierował słowa podziękowania do wicepremiera Glińskiego "za to, że Małopolska, Kraków i Wawel są w jego sercu". Podziękował także dyrektorowi Betlejowi i jego zespołowi za to, że "Wawel stał się miejscem niezwykłym, do którego tak wielu Polaków chce przyjechać, a otwarta wystawa będzie kolejnym dowodem na to, że warto inwestować w takie miejsca".

Uroczystość na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu zakończył mapping poświęcony historii Skarbca Koronnego RP.

Prace nad otwarciem nowego Skarbca Koronnego trwały jedenaście miesięcy. Zamiast czterech ma dwanaście nowo zaaranżowanych sal. To w większości dotychczas nieznana publiczności przestrzeń, w której do niedawna znajdowały się magazyny Archiwum Narodowego, przeniesione w 2020 roku do nowej siedziby.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Autorski przewodnik pióra profesora Michała Rożka, cenionego popularyzatora wiedzy o Krakowie, od lat uznanego za znawcę kultury i zabytków miasta.
Zwięzła propozycja, umożliwiająca każdemu, komu dane jest tylko trzy dni spędzić w Krakowie poznanie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków. Otwarto nowy Skarbiec Koronny w Zamku Królewskim na Wawelu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.