Kraków: prawie połowa szkół zadeklarowała opiekę nad uczniami w czasie strajku

Kraków: prawie połowa szkół zadeklarowała opiekę nad uczniami w czasie strajku
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
1 rok temu
PAP / ms

W Krakowie gotowość do strajku zgłosiło ok. 90 proc. samorządowych szkół. Wstępnie blisko połowa placówek oświatowych zadeklarowała, że zagwarantuje pełną opiekę uczniom na terenie swoich budynków - poinformował prezydent miasta Jacek Majchrowski.

 

90 proc. placówek gotowych do strajku

"Trwają rozmowy rządu ze związkowcami, trudno przewidzieć, jak się zakończą. Około 90 proc. samorządowych szkół zgłosiło gotowość przystąpienia do strajku. Podstawowym obowiązkiem dyrektora szkoły jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa. Wstępnie około połowy szkół zadeklarowało, że będzie w stanie zagwarantować pełną opiekę uczniom na terenie swoich budynków" - powiedział podczas czwartkowego briefingu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Zaznaczył, że miasto podejmie wiele działań, aby skutki strajku w jak najmniejszym stopniu odczuli najmłodsi mieszkańcy.

Z kolei dyrektor Wydziału Edukacji w krakowskim magistracie Ewa Całus poinformowała, że jak dotąd 45 z 300 samorządowych placówek oświatowych w Krakowie zgłosiło plan zawieszenia zajęć w poniedziałek. Dokładne dane będą znane w piątek (5 kwietnia) - do tego dnia dyrektorzy muszą złożyć wniosek o zawieszenie zajęć w poniedziałek (8 kwietnia).

Opieka nad dziećmi

Całus zapowiedziała, że opieka nad dziećmi uczęszczającymi do szkół, które zostaną zamknięte, spadnie na rodziców. "Uważamy, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż przewożenie dzieci do innych placówek. To rodzice zdecydują, w jaki sposób zorganizować opiekę" - powiedziała i zaznaczyła, że miasto przygotowuje listę placówek kulturalnych, które mogą w przyszłym tygodniu zapewnić dzieciom i młodzieży zajęcia i opiekę.

Lista szkół, w których zostaną zawieszone zajęcia, zostanie w piątek zamieszczona na stronie internetowej miasta. Całus zaapelowała do rodziców, aby pozostawali w stałym kontakcie z dyrekcją swojej szkoły lub przedszkola.

Zapewniła też, że dyrektorzy szkół, którzy zdecydują się zatrudnić dodatkową kadrę na czas akcji strajkowej w celu zorganizowania opieki, otrzymają zwiększenie planów finansowych swoich placówek. Gmina zapewni na ten cel odpowiednie środki finansowe.

Minimalizajcja negatywnych skutków

W środę prezydent Krakowa wystosował specjalny list do rodziców uczniów szkół samorządowych. Zapewnił w nim, że miasto podejmuje działania, aby zminimalizować negatywne dla uczniów i rodziców skutki zapowiadanego strajku. Oświadczył również m.in., że nauczyciele mają prawo do lepszych warunków pracy i godnego wynagrodzenia.

Jak poinformował, w czasie strajku w gotowości będzie straż miejska. Przypominał, że rodzice mają możliwość wystąpienia do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego, gdy przedszkole, szkoła lub żłobek są zamknięte. Dotyczy to dzieci w wieku do 8 lat.

Prezydent zapewnił rodziców, że wszyscy dyrektorzy krakowskich szkół samorządowych otrzymali pełną informację dotyczącą kwestii związanych z akcją strajkową, zwłaszcza w zakresie konsekwencji, odpowiedzialności i obowiązków, jakie leżą po stronie dyrektora szkoły czy placówki. "Moi pracownicy są w stałym kontakcie z zespołami doradczymi rodziców i dyrektorów szkół" - podkreślił.

Obowiązujące przepisy dają dyrektorom szkół prawo do zawieszenia zajęć w przypadku niemożności zapewnienia bezpieczeństwa podopiecznym. Zgodnie z prawem jeżeli na danym terenie dochodzi do zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów, dyrektor, za zgodą organu prowadzącego, zawiesza zajęcia na czas oznaczony. Zawiadamia o tym także organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: prawie połowa szkół zadeklarowała opiekę nad uczniami w czasie strajku
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kraków: prawie połowa szkół zadeklarowała opiekę nad uczniami w czasie strajku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.