Książę Karol i Camilla Parker Bowles w Polsce

Książę Karol i Camilla Parker Bowles w Polsce
Książęca para z trzydniową wizytą w Polsce. (fot. EPA/ANDY RAIN
PAP / apio

Następca brytyjskiego tronu książę Karol z małżonką rozpocznie w poniedziałek trzydniową wizytę w Polsce. Tego dnia para książęca spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Donaldem Tuskiem; we wtorek odwiedzi Puszczę Białowieską.

Książę Karol i jego żona księżna Kornwalii Camilla Parker Bowles przyjadą do Polski w ramach podróży obejmującej także Węgry i Czechy.

Następnego dnia planowana jest wizyta na Podlasiu.

Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce poinformowała, że książęca para odwiedzi Białowieski Park Narodowy, aby zobaczyć jedyną zachowaną do dziś pierwotną puszczę w Europie. Spotka się też z przedstawicielami organizacji pozarządowych zaangażowanych w przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska na terenie parku oraz z uczniami biorącymi udział w lokalnym projekcie "Eko Grupy".

Książęca para złoży też wizytę w Kruszynianach na Podlasiu, gdzie spotka się z muzułmańską społecznością polskich Tatarów. Ambasada brytyjska podała, że książę Karol wraz z małżonką odwiedzą m.in. meczet tatarski z początków XIX wieku, a z przywódcami społeczności tatarskiej będą rozmawiać o tym, jak pielęgnują religię i tradycje.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Kruszyniany i niedalekie Bohoniki to miejsca, gdzie istnieją jedyne zabytkowe tatarskie meczety w naszym kraju. Meczet w Kruszynianach pochodzi z XVIII wieku.

Podczas wizyty w Polsce książę Karol będzie też rozmawiał z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim oraz generalnym konserwatorem zabytków Tomaszem Mertą na temat kwestii zachowania domów wiejskich w Polsce. Inspiracją do dyskusji - poinformowała brytyjska ambasada - jest raport "Śląsk: kraina umierających domów wiejskich" opracowany przez organizację Ratujmy Brytyjskie Dziedzictwo (Save Britain's Heritage).

16 marca następca brytyjskiego tronu oraz jego małżonka wezmą udział w koncercie "Polska Fryderyka Chopina i epoka romantyzmu", którego współgospodarzami będą Ambasada Brytyjska w Warszawie i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. W programie koncertu znajdą się wykonania muzyków Uniwersytetu oraz występ taneczny w choreografii Macieja Zakliczyńskiego.

Z kolei 17 marca książę Karol i jego małżonka spotkają się z żołnierzami szykującymi się do wyjazdu do Afganistanu i ich rodzinami - informuje ambasada. "Podczas wizyty w Pierwszej Brygadzie Pancernej w Wesołej ich Książęce Wysokości będą miały okazję do wyrażenia uznania Wielkiej Brytanii dla polskiego udziału w misji w Afganistanie" - napisano w komunikacie.

W trakcie wizyty w Polsce książę Karol weźmie też udział w spotkaniu okrągłego stołu pod hasłem "Polska a gospodarka niskowęglowa: perspektywy i rekomendacje biznesu" zorganizowanym przez Ambasadę Brytyjską we współpracy z działającą pod patronatem Księcia Walii Grupą Liderów Biznesu ds. Zmian Klimatycznych (Corporate Leaders Group on Climate Change), Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Polską Radą Biznesu oraz Klubem Polskiej Rady Biznesu.

Grupa Liderów Biznesu ds. Zmian Klimatycznych (CLG) skupia liderów biznesu z największych firm brytyjskich, unijnych i międzynarodowych, działa na rzecz opracowania nowej, długoterminowej strategii walki ze zmianami klimatu.

Brytyjski następca tronu spotka się też z przedsiębiorcami uczestniczącymi w programie Youth Business Poland. Program jest częścią działającego pod auspicjami księcia programu Youth Business International, pomagającego młodym przedsiębiorcom na całym świecie w pozyskiwaniu wsparcia finansowego oraz w szkoleniu.

Do tej pory książę Walii złożył trzy oficjalne wizyty w Polsce i na Węgrzech, a Czechy odwiedził cztery razy (dwukrotnie za czasów Czechosłowacji). Księżna Kornwalii złoży oficjalne wizyty w Czechach i na Węgrzech po raz pierwszy. Camilla Parker Bowles gościła już w Polsce w 2008 roku, towarzysząc księciu Walii podczas jego wizyty w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Książę Karol i Camilla Parker Bowles w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.