Macierewicz odpowiedzialny śmierci agentów?

PAP / kn

Janusz Palikot powiedział, że zwrócił się do wiceszefa sejmowej speckomisji Artura Dębskiego (RP) o wyjaśnienie, czy Antoni Macierewicz może być odpowiedzialny za śmierć i uwięzienie agentów WSI, którzy zostali wymienieni w jego raporcie. To bezczelność i kłamstwa - odpowiada Macierewicz.

Macierewicz zapowiedział, że jeżeli do poniedziałku Palikot nie przedstawi choć jednego nazwiska agenta, który był wymieniony w raporcie z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych i poniósł śmierć, złoży na niego doniesienie do prokuratury. 
"Sprawa jest bardzo poważna, dotyczy kilkunastu osób, jak informują media niepolskie z obszarów dawnego Związku Radzieckiego, gdzie ci agenci zostali przechwyceni i albo zginęli albo trafili do różnego rodzaju więzień" - powiedział Palikot na konferencji prasowej w niedzielę w Lublinie. 
Palikot zaznaczył, że zainicjował wyjaśnienie tej kwestii, ponieważ Macierewicz "pojawił się jako kandydat na ważną twarz w rządzie Jarosława Kaczyńskiego". Dodał, że poprosił Dębskiego o podjęcie wszystkich działań i czynności możliwych w ramach sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Wkrótce podjęta ma być decyzja, czy sprawa zostanie skierowana do prokuratury.
"Artur Dębski podjął te działania. W najbliższym czasie materiały, które mogą być ujawnione, zostaną ujawnione i podjęta zostanie decyzja czy kierujemy sprawę do prokuratury, zawiadamiającą o możliwości popełnienia - umyślnego czy nieumyślnego, to będzie zależało od tych informacji - zabójstw przez Antoniego Macierewicza w stosunku do osób pracujących na rzecz polskiego państwa w wywiadzie lub kontrwywiadzie" - powiedział Palikot. 
Palikot dodał, że część materiałów już napłynęła i trwa ich przegląd, inne mają napłynąć w najbliższym czasie. "Z tego się rysuje obraz czarny dla Antoniego Macierewicza, zdaniem Dębskiego, bo ja sam tych materiałów nie znam, nie widziałem i nie mogę ich widzieć" - zaznaczył Palikot. 
Dodał, że jeśli Dębski "utwierdzi się w tym przekonaniu", to on będzie go namawiał do złożenia doniesienia do prokuratury. 
"Nie ulega wątpliwości - dzisiaj to mogę powiedzieć - że opublikowanie listy tych nazwisk agentów Wojskowych Służb Informacyjnych naraziło tych ludzi na szykany. Czy są wystarczają powody by powiązać te szykany, czasem śmierć, z tym raportem, co do czasów, miejsc czy okoliczności, to zdecyduje później prokuratura czy sąd" - powiedział Palikot.
"Wystarczy już tej bezczelności, hucpy i kłamstwa. Niech najpierw pan Palikot wymieni jakiegokolwiek agenta czy funkcjonariusza WSI, który był wymieniony w raporcie, a następnie poniósł śmierć. Upowszechnianie takich informacji jest szkodliwe dla państwa polskiego, jego powagi i bezpieczeństwa" - powiedział PAP Macierewicz.
"Najwyższy czas skończyć czarną komedię Palikota. Niech wskaże choć jedno nazwisko. Jeżeli tego nie zrobi do jutra, to wystąpię do prokuratury w sprawie upowszechnienia przez niego fałszywych informacji stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa" - dodał polityk PiS.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Macierewicz odpowiedzialny śmierci agentów?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.