Mateusz Morawiecki: do Uzbekistanu leci kolejny samolot

Mateusz Morawiecki: do Uzbekistanu leci kolejny samolot
fot. PAP/Maciej Kulczyński
PAP / pk

"Ewakuowaliśmy Polaków, osoby współpracujące z nami, z Kabulu i Afganistanu do Uzbekistanu" - oświadczył Morawiecki. Zapowiedział także, że "kolejne samoloty udają się w tamtym kierunku, tylko muszą mieć zgodę na lądowanie".

Ewakuowaliśmy Polaków i osoby współpracujące z nami z Afganistanu do Uzbekistanu. Do Uzbekistanu leci kolejny samolot, dreamliner, aby przetransportować 50 osób do kraju - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu w Kamieńcu Ząbkowickim.

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz poinformował również w środę, że w Uzbekistanie wylądował polski samolot wysłany decyzją premiera przez Polskie Siły Zbrojne do Afganistanu. Jak poinformował, blisko 50 osób ewakuowanych wojskowym samolotem jest pod opieką konsula w Uzbekistanie, a do Polski zabierze ich samolot cywilny. Wśród ewakuowanych jest obywatelka Polski

Wcześniej mówił o tym Morawiecki na briefingu w Kamieńcu Ząbkowickim.

DEON.PL POLECA

"Ewakuowaliśmy Polaków, osoby współpracujące z nami, z Kabulu i Afganistanu do Uzbekistanu" - oświadczył Morawiecki. Zapowiedział także, że "kolejne samoloty udają się w tamtym kierunku, tylko muszą mieć zgodę na lądowanie".

Premier przekazał, że z Polski do Uzbekistanu leci dreamliner, aby przetransportować 50 osób do kraju. "Polska pomaga zabierać nie tylko polskich obywateli, ale także przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom afgańskim i innych państw, które współpracują z NATO" - dodał premier.

Po godz. 14 szef rządu powiedział również w Kamieńcu Ząbkowickim, że być może osoby oczekujące w Uzbekistanie są już w powietrzu, w drodze do Polski.

Według Morawieckiego Polska zrobiła to, co trzeba było zrobić, aby "chronić polskich obywateli, ale także obywateli Afganistanu, którzy pracowali z nami, ale także obywateli innych państw, które współpracują z NATO i Unią Europejską". "I ta pomoc jest udzielana" - podkreślił.

We wtorek wieczorem na lotnisku wojskowym pod Pragą wylądował czeski samolot wojskowy, którym z Kabulu przyleciało 87 osób. Wśród ewakuowanych były dwie Polki, ambasador Czech w Kabulu, czescy dyplomaci i afgańscy współpracownicy - poinformowała agencja CTK.

Kiedy Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W niedzielę wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Wcześniej prezydent Afganistanu Aszraf Ghani opuścił miasto i wyjechał za granicę, prawdopodobnie do Tadżykistanu. Siły USA musiały w poniedziałek wstrzymać wszystkie ewakuacje po tym, jak lotnisko w Kabulu zostało zatłoczone przez tysiące osób chcących opuścić zajętą w niedzielę przez talibów stolicę Afganistanu. Pas startowy i płyta lotniskowa są już wolne od tłumów, a we wtorek rano loty wznowiono.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Mateusz Morawiecki: do Uzbekistanu leci kolejny samolot
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.