Mecz Polska-Rosja wyzwaniem dla policji

Mecz Polska-Rosja wyzwaniem dla policji
(fot. EPAAdam Ciereszko)
PAP / psd

Obecnie największym wyzwaniem dla policji jest przygotowanie się do wtorkowego meczu Polska-Rosja w Warszawie - ocenił w poniedziałek szef MSW Jacek Cichocki.

Minister spraw wewnętrznych uczestniczył w poniedziałek przed południem w konferencji prasowej w Krajowym Centrum Medialnym. Towarzyszyli mu minister sportu Joanna Mucha oraz prezes spółki PL.2012 Marcin Herra.

"Na dzisiaj dla służb odpowiadających za porządek publiczny, zwłaszcza dla policji, największym wyzwaniem jest przygotowanie do jutrzejszego meczu w Warszawie i do zabezpieczenia bezpieczeństwa i porządku w stolicy" - powiedział Cichocki, nawiązując do spotkania Polska-Rosja, które we wtorek o godz. 20.45 ma się rozpocząć na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Przypomniał, że kibice rosyjscy planują zwartą grupą przemaszerować na spotkanie przez most Poniatowskiego. "To przejście będzie zabezpieczone w takim zakresie, w jakim to będzie konieczne, będzie wynikało z analizy zagrożeń. Ta analiza będzie prowadzona na bieżąco w dniu dzisiejszym i jutrzejszym" - zapowiedział Cichocki.

DEON.PL POLECA

Podsumowując dotychczasowy przebieg mistrzostw Europy w piłce nożnej na terenie Polski, Cichocki powiedział, że "trzecia doba upłynęła stosunkowo spokojnie, podobnie jak poprzednie dwie". "Najpoważniejsze wydarzenie z dziedziny bezpieczeństwa w minionej dobie to ta bijatyka na rynku w Poznaniu między kibicami chorwackimi" - dodał szef MSW. Powiedział też, że szef chorwackiego MSW zwracał mu uwagę, że największym ryzykiem są antagonizmy między kibicami ze Splitu i Zagrzebia, które dają o sobie znać także za granicą.

Szef MSW powiedział, że przez ostatnie trzy doby w Polsce zostały zatrzymane przez policję 72 osoby, z których połowa była pod wpływem alkoholu; dotyczy to 41 Polaków, 10 Rosjan, 7 Chorwatów, 7 Irlandczyków, 4 Ukraińców, 1 Anglika i dwóch osób, które były zbyt pijane, by ustalić ich narodowość. Powodami zatrzymań były najczęściej kradzieże i awantury w lokalach gastronomicznych. Jak powiedział Cichocki, w niedzielę w okolicach Trójmiasta zanotowano wzmożoną liczbę kradzieży.

"Na tę liczbę 905 tys. bawiących się ludzi na Euro, 72 zatrzymania to nie jest bardzo duża liczba, także jak na długi weekend. Często w zwykły długi weekend tych zatrzymań jest dużo więcej" - ocenił Cichocki

Z kolei szef spółki PL.2012 Marcin Herra poinformował, że w ciągu trzech dni zanotowano 662 interwencje medyczne oraz 28 przypadków naruszenia porządku.

Minister sportu Joanna Mucha oceniła, że rozpoczynający się tydzień turnieju będzie trudniejszy niż dotychczasowe dni. Przypomniała, że Polacy wrócili właśnie z długiego weekendu. "Jutrzejszy dzień w Warszawie, we Wrocławiu może być trudny komunikacyjnie ze względu na zmianę organizacji ruchu. (...) Bardzo proszę o przemyślenie na jutrzejszy dzień tego, w jaki sposób dotrzemy do pracy, tego w jaki sposób z tej pracy wrócimy" - zaapelowała.

Mucha dodała, że na stronach PL.2012 i Polish Guide są wszelkie informacje dotyczące zmian w organizacji ruchu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Mecz Polska-Rosja wyzwaniem dla policji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.