Miller o raporcie: To kwestia kilkunastu dni

Miller o raporcie: To kwestia kilkunastu dni
(fot. PAP/Adam Warżawa)
PAP / drr

Przewodniczący komisji badającej przyczyny katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, szef MSWiA Jerzy Miller, pytany w czwartek o termin zakończenia tłumaczenia i publikacji raportu odparł, że ma nadzieję, iż jest to "kwestia kilkunastu dni".

Minister przebywający z wizytą na Podkarpaciu poinformował, że raport Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego po przetłumaczeniu go na język angielski i rosyjski zostanie zamieszczony w całości w internecie w trzech wersjach językowych.

- Pan premier Donald Tusk wyraźnie powiedział, że zależy mu na tym, aby raport w pełnym kształcie był dostępny dla ogółu społeczeństwa ze względu na zainteresowanie wynikiem pracy komisji - powiedział Miller.

Pytany o datę publikacji raportu, szef MSWiA odparł: "Warunkiem jest dokonanie tłumaczenia; ponieważ nie komisja tłumaczy, tylko firma zewnętrzna, (...) nie chcę się wypowiadać na temat daty konkretnej".

Dopytywany, na jakim etapie jest tłumaczenie raportu, powiedział: - Jest na tyle zaawansowane, że jestem optymistą (...) Mam nadzieję, że to jest naprawdę kwestia kilkunastu dni.

DEON.PL POLECA

Pytany o przecieki prasowe w tej sprawie, Miller odparł: - Nie, to nie są przecieki. To są domysły różnych osób, którym się wydaje, że znają treść raportu i nas częstują takimi czy innymi sensacjami.

W środę szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak oświadczył, że PSL oczekuje od premiera możliwie najszybszego przedstawienia raportu komisji Millera. - W pełni podzielam zdanie pana premiera Pawlaka, że szybkość jest tutaj bardzo potrzebna - powiedział Miller.

Raport Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego liczy ponad 300 stron. Szef MSWiA przekazał go premierowi osobiście pod koniec czerwca. Dokument ma zostać upubliczniony niezwłocznie po zakończeniu tłumaczeń.

W połowie lipca Tusk zapewnił, że jego rząd nie będzie podejmował żadnego działania, które mogłoby choćby o jeden dzień opóźnić raport na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej. Podkreślił, że praca komisji Millera "wymaga cierpliwości" i jest odseparowana od jakichkolwiek wpływów politycznych.

W środę Tusk powtórzył, że jako szef rządu zapoznał się z tezami raportu i zdecydował o rozpoczęciu tłumaczenia. - Po zakończeniu tej pracy raport zostanie w trzech językach zaprezentowany i opublikowany - zapowiedział premier, nie podając terminu publikacji.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Polska delegacja leciała do Katynia na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Miller o raporcie: To kwestia kilkunastu dni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.