MSZ opublikował dokumenty dot. agresji ZSRR

MSZ opublikował dokumenty dot. agresji ZSRR
(fot. msz.gov.pl)
PAP / mh

Instrukcja szefa MSZ Józefa Becka dla ambasadora RP w Moskwie, raport konsula RP w Czerniowcach Tadeusza Buynowskiego i paszport dyplomatyczny pracownika MSZ - to niektóre z mało znanych dokumentów dotyczących agresji ZSRR na Polskę opublikowanych na stronie MSZ.

"Wojska nasze stawiły czynny opór inwazji sowieckiej. Całkowicie aprobuję zachowanie Pana Ambasadora. Proszę zażądać paszportów i opuścić Moskwę. Miejsce postoju - województwo stanisławowskie. 17 bm. Beck" - czytamy w instrukcji ministra spraw zagranicznych Józefa Becka dla ambasadora RP w Moskwie Wacława Grzybowskiego z 17 września 1939 roku.
Wśród opublikowanych we wtorek dokumentów znalazł się także fragment polsko-radzieckiego paktu o nieagresji z 25 lipca 1932 roku, deklaracja o niestosowaniu przemocy między Polską a Niemcami z 26 stycznia 1934 roku oraz raport Tadeusza Buynowskiego, konsula w Konsulacie RP w Czerniowcach (wówczas Rumunia) o wydarzeniach na terenie placówki z września 1939 roku.
Na stronie MSZ można również obejrzeć mapę-załącznik do radziecko-niemieckiego traktatu o granicach i przyjaźni z 28 września 1939 roku z określeniem obszarów Polski zajętych przez ZSRR i III Rzeszę oraz podpisami Józefa Stalina i Joachima von Ribbentropa. Opublikowano także m.in. tekst orędzia prezydenta Ignacego Mościckiego z 17 września 1939 roku oraz paszport dyplomatyczny Juliusza Dzianotta, referendarza w Departamencie Konsularnym MSZ, z wpisem przedłużającym ważność dokumentu sporządzonym 17 września 1939 r. "w miejscu postoju".
Zaprezentowane materiały pochodzą z Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum MSZ Niemiec (Politische Archiv des Auswärtigen Amts), Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego oraz Hoover Institution Archives.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MSZ opublikował dokumenty dot. agresji ZSRR
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.