Mucha zmarnotrawiła 6 milionów złotych

Mucha zmarnotrawiła 6 milionów złotych
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / slo

Marcin Mastalerek (PiS) zażądał, by premier zdymisjonował minister sportu Joannę Muchę. Chodzi o ustalenia NIK dot. możliwych nieprawidłowości przy organizacji m.in. koncertu Madonny na Stadionie Narodowym. Polityczna aktywność PiS jest mizerna - komentuje rzecznik rządu.

Według TVN24 Ministerstwo Sportu mogło wykorzystać ponad sześć milionów złotych niezgodnie z przeznaczeniem. Jak podała TVN24, zamiast na promocję Euro 2012 oraz piłki siatkowej, resort wydał je na koncerty Madonny i Coldplay oraz słynny już "mecz na wodzie" Polska-Anglia, co wzbudza wątpliwości NIK.

- Informacje Najwyższej Izby Kontroli o zmarnotrawieniu 6 milionów złotych przez urzędników podległych Ministerstwu Sportu są oczywiście kompromitujące dla minister Muchy, ale jeszcze bardziej kompromitujące dla premiera Donalda Tuska będzie, jeśli minister Mucha pozostanie na swoim stanowisku - mówił Mastalerek na konferencji prasowej w Sejmie.

- Domagamy się natychmiastowego wyrzucenia z rządu minister Muchy. Mamy nadzieję, że Donald Tusk nie będzie bronił tego błędu, jakim było powołanie minister Muchy - oświadczył polityk PiS. Jak podkreślił, Joanna Mucha - zanim objęła resort sportu - nie była z tym ministerstwem związana w żaden sposób; nigdy także nie zajmowała się sportem.

Mastalerek zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na "zmarnotrawieniu 6 milionów złotych" oraz działalności na szkodę spółki Narodowe Centrum Sportu.

- Chciałbym też zadać publiczne pytanie pani minister, czy te wszystkie wielomilionowe premie, które były przyznane urzędnikom podległym ministerstwu sportu zostały właśnie przyznane za zmarnotrawienie 6 milionów złotych polskich podatników. Polski podatnik nie odzyska 6 milionów złotych, które zostały zmarnotrawione na koncert wyblakłej gwiazdy. To Madonna zyskała szokując, że 1 sierpnia organizowany jest w Polsce koncert, a stracił polski podatnik - ocenił poseł PiS.

O ustalenia NIK pytany był również w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Decyzja była z całą pewnością bezprawna. Środki przeznaczone na sport nie mogą być wydawane na zupełnie inne - w istocie mające charakter propagandowy - cele - podkreślił szef PiS na konferencji prasowej. Jak dodał, koncert Madonny miał bowiem pokazać, że stadiony zbudowane dużym kosztem na Euro 2012 są wykorzystywane.

- Z drugiej strony to jest pewien bardzo specyficzny przekaz kulturowy - nie ukrywam, że radykalnie się z nim nie zgadzam - ale być może dla niektórych jest on bardzo wygodny, takie godzenie w elementarne wartości, ostentacyjne ich lekceważenie czy zgoła deptanie - dodał Kaczyński.

Zdaniem prezesa PiS, ewentualne odzyskanie pieniędzy wydanych na koncerty Madonny, Coldplay i mecz Polska-Anglia będzie trudne. - Jeśli chodzi o odzyskanie tych pieniędzy, to jest tu poważny kłopot, bo one zostały wydane. Chyba żeby podjąć działania o charakterze cywilno-prawym w stosunku do decydentów - powiedział.

Rzecznik NIK Paweł Biedziak powiedział w czwartek PAP, że wątpliwości NIK budzi zmiana przeznaczenia rezerwy celowej. Pieniądze z niej - jak wyjaśniał - miały służyć dofinansowaniu zadań związanych z organizacją Euro 2012 oraz z upowszechnieniem siatkówki wśród dzieci i młodzieży, natomiast zostały wydane na inne cele, przede wszystkim na organizację koncertu Madonny, co pochłonęło 5,8 mln złotych. Biedziak podkreślił, że wątpliwość izby budzi cel, na jakie zostały wydane pieniądze z rezerwy, a nie sprawa straty. Według niego organizacja koncertu i kilku innych imprez skończyło się stratą w wysokości 4,6 mln złotych.

Z kolei minister sportu wyjaśniała w czwartek, że jej resort za każdym razem miał zgodę Ministerstwa Finansów na wykorzystanie pieniędzy z rezerwy. Jak mówiła Joanna Mucha, pieniądze były przeznaczone na cały rok 2012, na wszystkie tzw. imprezy testowe organizowane na Stadionie Narodowym.

Koncert Madonny miał miejsce 1 sierpnia ubiegłego roku na Stadionie Narodowym. Budził kontrowersje ze względu na termin - 68. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Brytyjska grupa rockowa Coldplay zagrała w stolicy 19 września. Październikowy mecz eliminacji mistrzostw świata 2014 był przekładany ze względu na deszcz, który całkowicie zalał murawę Stadionu Narodowego. Ostatecznie odbył się dzień później (17 października).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mucha zmarnotrawiła 6 milionów złotych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.