Muzeum w Pszczynie atrakcją Śląska

Muzeum w Pszczynie atrakcją Śląska
(fot. Szymon Porwolik / Foter / CC BY-NC 2.0)
PAP / kn

Muzeum Zamkowe w Pszczynie to najbardziej godna polecenia gościom atrakcja turystyczna województwa śląskiego w ocenie jego mieszkańców - wynika z badań studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Na kolejnych miejscach uplasowały się ZOO i Wesołe Miasteczko w Chorzowie. Badania przeprowadzili studenci kierunku gospodarka turystyczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach pod opieką merytoryczną dr. Zbigniewa Spyry.
Najbardziej wartym polecenia turystom obiektem w regionie jest, zdaniem respondentów, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, które wskazało ponad 24 proc. badanych. To znakomicie zachowana, unikatowa rezydencja arystokratyczna z drugiej połowy XIX i początku XX wieku; jedno z nielicznych muzeów w Europie, posiadających oryginalne wyposażenie z początków XX w. Podczas I wojny światowej w pszczyńskim zamku mieściła się kwatera główna wojsk niemieckich. To w Pszczynie cesarz Wilhelm II podjął decyzję o rozpoczęciu totalnej wojny na Atlantyku. W 2013 r. muzeum odwiedziło ponad 171 tys. osób.
Tuż za nim uplasowały się idące niemal "łeb w łeb" Ogród Zoologiczny i Wesołe Miasteczko w Chorzowie - odpowiednio ponad 23 i 23 proc. wskazań.
W zestawieniu silniej reprezentowane są obiekty znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki. W pierwszej dziesiątce są aż cztery - czwarte jest Tyskie Browarium, piąta Kopalnia Guido w Zabrzu, siódme Muzeum Browaru Żywiec, a ósma Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.
W pierwszej części badania respondenci mieli możliwość wskazania w pytaniu otwartym znanych im atrakcji turystycznych. Wśród propozycji pojawiło się ponad 250 miejsc. Najwięcej osób - co trzeci respondent - wskazało na Wesołe Miasteczko w Chorzowie. Na kolejnych miejscach znalazły się pobliski Ogród Zoologiczny, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, a tuż za podium Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Ciekawostką jest wysokie, ósme miejsce katowickiego Spodka - jedynego obiektu znajdującego się w pierwszej piętnastce, który na co dzień jest zamknięty dla turystów.
Polecane obiekty były mocno związane z miejscem zamieszkania respondentów. Jedynym obiektem, który biorąc pod uwagę odpowiedzi w poszczególnych subregionach każdorazowo znalazł się w pierwszej piątce, było Wesołe Miasteczko. Na północy regionu - w subregionie częstochowskim - respondenci najczęściej polecali sanktuarium na Jasnej Górze. W centralnej części województwa najczęściej wskazywanymi obiektami były: Muzeum Górnośląskie, Kopalnia Guido, Ogród Zoologiczny w Chorzowie, a w subregionie sosnowieckim - Zamek Ogrodzieniec.
Nieco zaskakujące mogą się wydawać odpowiedzi mieszkańców subregionu bielskiego, gdzie najczęściej polecaną atrakcją było Wesołe Miasteczko w Chorzowie, wskazane przez 25,6 proc. respondentów, a w pierwszej piątce zabrakło atrakcji związanych z przyrodniczymi terenami Beskidów, za wyjątkiem kolejki na Szyndzielnię.
Zdaniem badaczy wynika to jednak z bardzo rozproszonych odpowiedzi respondentów, którzy wskazywali cały obszar (Beskidy), konkretne miejscowości (Wisła, Ustroń) lub pojedyncze atrakcje, jak Leśny Park Niespodzianek.
Badania zrealizowano na przełomie listopada i grudnia 2013 roku. Studenci drugiego roku kierunku gospodarka turystyczna przeprowadzili je wśród 652 mieszkańców woj. śląskiego. Próbę dobrano w taki sposób, by odzwierciedlała strukturę mieszkańców pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz subregionu, który zamieszkują (bielskiego, bytomskiego, częstochowskiego, gliwickiego, katowickiego, sosnowieckiego, rybnickiego i tyskiego).
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Muzeum w Pszczynie atrakcją Śląska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.