"Nie będziemy oszczędzać na powodzianach"

"Nie będziemy oszczędzać na powodzianach"
"Nie będzie oszczędności dla powodzian" (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
PAP / psd

Premier Donald Tusk, po poniedziałkowym spotkaniu w Krakowie z przedstawicielami sześciu południowych województw zapewnił, że rząd nie będzie oszczędzał na pomocy dla terenów dotkniętych powodzią. Poinformował, że jeśli będzie potrzeba, zwróci się do Sejmu o nowelizację budżetu.

Premier zapowiedział, że rano we wtorek zamierza odwiedzić zalane wodą tereny w Małopolsce i na Śląsku. Jakie będą to miejsca, zdecyduje po porannej rozmowie z szefem MSWiA Jerzym Millerem, który także uczestniczył w naradzie z wojewodami.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller - jak mówił premier - jest w stałym kontakcie ze swoim odpowiednikiem w Pradze, żeby koordynować wszystkie działania. "W tym przypadku to jest minister obrony w Czechach" - powiedział Donald Tusk.

"Kiedyś w przeszłości bywały takie sytuacje, które zaskakiwały stronę polską, dawno temu, i chcemy uniknąć oczywiście takich sytuacji, ale na razie nie ma żadnego sygnału, który by świadczył o tym, że sytuacja w czeskich zbiornikach stanowiłaby jakieś szczególne zagrożenie" - powiedział premier.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że jest zbudowany spotkaniem z wojewodami. "Nie ma paniki, wszyscy wiedzą, co robić, więc to jest najważniejsze" - dodał. Stan mobilizacji służb premier ocenił jako pełny, ale - jak mówił - rozwój sytuacji, zależy od tego, na ile sprawdzą się prognozy dotyczące opadów, które - podkreślił - nie są pesymistyczne.

W opinii premiera szczególnie dzięki temu, że lewe dopływy Odry są dość spokojne, "wydaje się, że nie grozi nam katastrofa taka, jak w roku 1997". Ale musimy czuwać, bo bardzo dużo zależy niestety od tego, co nam spadnie z nieba - mówił premier. "Nie jest tragicznie źle, jeśli chodzi o skalę w tej chwili, ale to nie zmniejsza dramatów ludzi, więc będziemy starać się działać tak, by te straty były jak najmniejsze" - powiedział Donald Tusk.

Narada premiera z wojewodami z Małopolski, Śląska, Opolszczyzny, Dolnego Śląska, Podkarpacia i woj. świętokrzyskiego odbyła się po godz. 22 w poniedziałek w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele Straży Pożarnej, IMiGW i innych służb zaangażowanych w akcję ratunkową podczas powodzi. Przed spotkaniem szef rządu powiedział dziennikarzom, że jest po rozmowach z premierami Czech i Słowacji, które dotyczyły koordynacji działań związanych z powodzią i zapobieganiem jej skutkom.

"Będziemy robili wszystko, by skutki zagrażającego nam żywiołu były jak najmniejsze" - zapewnił także premier.

Nie chciał precyzować, na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowane gminy, bo nie wiadomo, jakie są straty. "Uzgodniłem wstępnie z ministrem finansów, że jeśli będzie taka potrzeba, to jeszcze w tym tygodniu przeprowadzimy nowelę budżetu. Środków na pomoc nie zabraknie" - powiedział szef rządu.

Dodał, że rezerwa do szczególnych celów nigdy nie jest w stanie przewidzieć wydatków większych niż typowa sytuacja. "Ta sytuacja na razie nie jest katastrofalna, ale musimy przewidzieć takie okoliczności. Jeśli będzie taka potrzeba, to także będę prosił Sejm o natychmiastowe przyjęcie ewentualnej nowelizacji budżetu w tej konkretnej sprawie" - zapowiedział szef rządu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie będziemy oszczędzać na powodzianach"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.