Nie żyje znany polski aktor Wiesław Gołas

Nie żyje znany polski aktor Wiesław Gołas
fot. PAP/Jakub Kamiński
PAP / ml

Jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, wykonawca słynnej piosenki "W Polskę idziemy", odtwórca ponad 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych, Wiesław Gołas zmarł w czwartek rano. Miał 90 lat.

9 października ubiegłego roku Wiesław Gołas skończył 90 lat. "Nie przewidywałem dla siebie takiego poważnego wieku, ale skoro w niebie tak zarządzono to się nie sprzeciwiam" - powiedział wówczas PAP.

Kilka dni po urodzinach aktor miał udar. Cztery miesiące później Maria Krawczyk-Gołas wyjawiła, że jej mąż czuje się dobrze, ale ma problemy z mówieniem. 4 września aktor trafił do szpitala po drugim wylewie. Pogotowie zabrało go z Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, gdzie tymczasowo przebywał.

Wiesław Gołas zagrał m.in. w filmach "Prawo i pięść", "Chudy i inni", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka", "Potop" oraz w serialu "Czterej pancerni i pies", w roli Tomasza Czereśniaka. Należał także do zespołu kabaretu Dudek, gdzie zagrał w wielu skeczach, w których partnerowali mu Jan Kobuszewski, Edward Dziewoński czy Wiesław Michnikowski.

Zobacz kultowy występ Wiesława Gołasa w utworze "W Polskę idziemy".

Wiesław Gołas, Jan Kobuszewski i Wiesław Michnikowski w skeczu kabaretu Dudek "Ucz się Jasiu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Hanna Faryna-Paszkiewicz

Król śmiechu

Natychmiast wywoływał śmiech. Przecież Pan Janeczek z Kabaretu Olgi Lipińskiej, przecież Majster, który uczy Jasia, przecież rólki arcydzieła w filmach Stanisława Barei… A jednak prywatnie był śmiertelnie poważny. Skąd się brała jego oryginalność?...

Skomentuj artykuł

Nie żyje znany polski aktor Wiesław Gołas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.