Niedzielski: W następnych dniach nadal powinna dominować grypa, nie COVID-19

Niedzielski: W następnych dniach nadal powinna dominować grypa, nie COVID-19
Fot. Onet News / Youtube
PAP / kb

Wyniki z ostatniego tygodnia: 50 290 przypadków COVID-19 i 82 700 przypadków grypy. W następnych dniach nadal powinna dominować grypa – przekazał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Wyniki z ostatniego tygodnia: 50 290 COVID-19 i 82 700 grypa. W najbliższych dniach nadal powinna dominować druga z chorób. Pamiętajmy, że w zatłoczonych miejscach maseczka może nas uchronić przed zakażeniem oboma wirusami" – przekazał na Twitterze w poniedziałek szef resortu zdrowia.

DEON.PL POLECAGrypa zamiast COVID-19

Od poniedziałku 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza, i aptek. Od maja również w tych miejscach nie będzie takiego przymusu. Obowiązek noszenia maseczek wprowadzono w Polsce 16 kwietnia 2020 r.

Grypa jest wirusową chorobą zakaźną. Dochodzi do niej drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Choroba objawia się kaszlem, bólem gardła, katarem, a jej postać nagła to wysoka gorączka – powyżej 38 stopni C, dreszcze, ból głowy, klatki piersiowej, mięśni i stawów, nudności i wymioty oraz brak łaknienia. W wyniku ciężkich powikłań może dojść m.in. do zapalenia płuc i oskrzeli, ucha środkowego czy mięśnia sercowego i osierdzia, jak również zaostrzenie chorób przewlekłych. Co roku w sezonie jesienno-zimowym dostępna jest szczepionka, która chroni przez ciężkimi objawami choroby i powikłaniami wymagającymi hospitalizacji.

COVID-19 jest ostrą wirusową chorobą układu oddechowego wywołaną przez wirus SARS-CoV-2. Pojawiła się w drugiej połowie 2019 r. Daje objawy zbliżone do innych infekcji układu oddechowego: gorączkę, suchy kaszel, ból gardła, uczucie zmęczenia lub osłabienia.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono już ponad 5,9 mln przypadków. Zmarło ponad 114,8 tys. osób z COVID-19. Od 27 grudnia 2020 r. w Polsce rozpoczęto akcję szczepień przeciw tej chorobie. Do tej pory zaszczepiły się w pełni 22,3 mln osób.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niedzielski: W następnych dniach nadal powinna dominować grypa, nie COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.