NIK wzięła pod lupę policjantów drogówki

NIK wzięła pod lupę policjantów drogówki
(fot. Agnieszka Masłowska / DEON.pl)
PAP / slo

Blisko 40 proc. policjantów drogówki, prowadzących m.in. kontrole trzeźwości kierowców, nie ma specjalistycznych szkoleń - wynika z raportu NIK nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce - powiedział we wtorek prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Kwiatkowski ujawnił niektóre dane z raportu, który - jak wcześniej zapowiadał - będzie opublikowany w lutym.

- W momencie kontroli, którą prowadziliśmy, okazało się, że prawie 40 proc. policjantów w służbie drogowej nie miało specjalistycznego przeszkolenia adresowanego dla funkcjonariuszy tej służby - powiedział prezes NIK w TVP Info.

- Już w toku prowadzonej kontroli policja, patrząc na to, co ustaliliśmy, natychmiast zaczęła podejmować działania takie, żeby te szkolenia uzupełnić. To te szkolenia dają policjantowi specjalistyczną wiedzę. Policja uzupełnia etaty właśnie w służbie drogowej. Także w wyniku prowadzonej kontroli przez NIK ilość tych szkoleń specjalistycznych znacznie wzrosła - dodał Kwiatkowski.

NIK skontrolowała m.in. działania policji, Inspekcji Transportu Drogowego, samorządów, sprawdzała system fotoradarów, prawidłowość usytuowania znaków drogowych i jakość dróg.

O tym, że Izba przedstawi informacje nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego Kwiatkowski poinformował 2 stycznia, po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim, gdzie w Nowym Roku pijany kierowca wjechał w grupę pieszych. Sześć osób zginęło, a dwie trafiły do szpitala.

Prezes NIK pozytywnie ocenił działania policji dotyczące zwiększenia liczby zatrudnionych w policji drogowej. - W toku kontroli NIK okazało się, że rzeczywiście zwiększana jest obsada w policji drogowej - powiedział Kwiatkowski.

Kwiatkowski zapowiedział, że NIK planuje także kontrolę systemu szkolenia kierowców. - 35 proc. sprawców wypadków drogowych w Polsce to osoby, które dopiero co nabyły uprawnienia do prowadzenia pojazdu. W tym roku szczegółowo przebadamy sposób szkolenia kierowców - zapowiedział Kwiatkowski. Dodał, że sprawdzane będzie m.in. to, "czy elementy, związane z zagrożeniem dotyczącym prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, są wystarczająco obecne na tych szkoleniach".

Odnosząc się do wypowiedzi prezesa NIK, rzecznik policji insp. Mariusz Sokołowski powiedział PAP, że w 2013 roku - o kilka procent - zwiększona została liczba policjantów ruchu drogowego.

- Te osoby zostały przeniesione do ruchu drogowego i teraz trzeba je przeszkolić. Ale to nie oznacza, że ci policjanci nie mają prawa przeprowadzania kontroli drogowej, bo jest to podstawowa czynność, którą może wykonać każdy policjant po kursie podstawowym - powiedział Sokołowski.

- Chcemy żeby każdy policjant ruchu drogowego miał wiedzę specjalistyczną. W ramach tego kursu specjalistycznego staje się potem ekspertem w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego - powiedział rzecznik KGP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

NIK wzięła pod lupę policjantów drogówki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.