Odsłonięcie pomnika w Smoleńsku za rok?

Odsłonięcie pomnika w Smoleńsku za rok?
(fot. PAP/Wojtek Jargiło)
PAP / pz

O odsłonięciu w Smoleńsku pomnika ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. raczej trzeba myśleć w dalszej perspektywie, może przyszłego roku - ocenił prezydent Bronisław Komorowski. Według niego, wmurowanie 10 kwietnia br. kamienia węgielnego "jest trudne do zrealizowania".

Prezydent był pytany w czwartek w RMF FM, czy 10 kwietnia wybiera się do Smoleńska, gdyż był pomysł, aby wtedy wmurować tam kamień węgielny pod pomnik, który ma upamiętnić ofiary katastrofy sprzed dwóch lat.

- Wydaje mi się, że to jest trochę trudne do zrealizowania, bo dopiero 30 marca będzie rozstrzygnięty konkurs na pomnik w Smoleńsku. Tak uzgodniłem z prezydentem Rosji Miedwiediewem - powiedział Komorowski.

Dodał, że "w międzyczasie były jeszcze wybory w Rosji", które - jak zaznaczył - "nie są do końca, w sensie formalnym, zakończone i ogłoszone".

- Więc wydaje mi się, że raczej trzeba myśleć w perspektywie dalszej, może przyszłego roku, o odsłonięciu pomnika w Smoleńsku - powiedział Komorowski.

Dodał, że nie sądzi, aby "ktokolwiek był ze strony rosyjskiej też skłonny organizować uroczystość teraz, w parę dni po zakończeniu dopiero międzynarodowego konkursu na pomnik". - Myślę, że tutaj będą inne pomysły na przypomnienie tego dramatu - powiedział Komorowski.

Poinformował też, że w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej będzie uczestniczył w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w mszy św. w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii, i wszystkich urzędników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Pod koniec lutego minister kultury Bogdan Zdrojewski nie wykluczał, że wmurowanie w Smoleńsku kamienia węgielnego pod pomnik ofiar katastrofy Tu-154M nastąpi 10 kwietnia, w drugą rocznicę tej tragedii. Zdrojewski powiedział wówczas - po rozmowach w Moskwie z szefem rosyjskiego resortu kultury Aleksandrem Awdiejewem - że uzgodniono bardzo szczegółowo usytuowanie tego pomnika. Zdrojewski zauważył też wtedy, że "wszystko wskazuje na to, że kamień węgielny zostanie wmurowany na rocznicę", choć - jak zastrzegł - nie zostało to jeszcze przesądzone.

Minister kultury zaznaczył wówczas, że "obie strony zadeklarowały, że będą gotowe na 10 kwietnia, jeśli będzie taka potrzeba ze strony dwóch prezydentów". Zdrojewski powiedział ponadto, że sam pomnik powinien powstać w ciągu roku od rozstrzygnięcia konkursu, a to nastąpi w końcu marca.

Konkurs na projekt pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej prezydent Komorowski ogłosił w obecności prezydenta Rosji 11 kwietnia 2011 roku w Smoleńsku. Głównym organizatorem konkursu ustanowiono Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Termin nadsyłania prac zakończył się 16 stycznia. Wpłynęły 94 prace. Są one anonimowe i zakodowane. Wiadomo jednak, że pochodzą m.in. od artystów z Polski, Rosji, Łotwy i Stanów Zjednoczonych.

Kolejnym etapem konkursu będzie posiedzenie sądu konkursowego, zaplanowane na 26-30 marca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 30 marca. I nagroda wynosi 15 tys. euro, II nagroda - 10 tys. euro, III nagroda - 5 tys. euro. Wystawa pokonkursowa ma się odbyć od 7 kwietnia do 6 maja w Orońsku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odsłonięcie pomnika w Smoleńsku za rok?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.