Ok. 50 b. więźniów niemieckich obozów na rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Ok. 50 b. więźniów niemieckich obozów na rocznicy wyzwolenia Auschwitz
(fot. Szymon Kaczmarczyk / Shutterstock.com)
PAP / kw

Ok. 50 byłych więźniów niemieckich obozów weźmie udział w niedzielnych obchodach 74. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, które odbędą się na jego terenie - poinformował w czwartek rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

27 stycznia rano, w dniu rocznicy wyzwolenia, byli więźniowie oddadzą hołd ofiarom obozu. Złożą znicze przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. w byłym KL Auschwitz I. W tym miejscu Niemcy w czasie funkcjonowania obozu rozstrzelali wiele tysięcy osób, w zdecydowanej większości Polaków. Wśród zamordowanych były kobiety i dzieci.

Byli więźniowie będą się modlili podczas mszy św., którą w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy odprawi przed południem bielsko-żywiecki biskup pomocniczy Piotr Greger.

Główna ceremonia rozpocznie się wczesnym popołudniem w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. O godz. 12.30 jej uczestniczy spotkają się w budynku tzw. Centralnej Sauny, gdzie od grudnia 1943 r. Niemcy prowadzili procedurę przyjęcia nowo przywiezionych więźniów do obozu. Tutaj pozbawiano ich tożsamości, a ludzie stawali się numerami.

W sali, w której odbędzie się ceremonia, znajdzie się m.in. wizualny symbol uroczystości rocznicowych. To rysunek w ołówku byłego więźnia Jerzego Adama Brandhubera "Przybycie transportu na rampę". Autor ukazał na nim wjeżdżający na rampę wewnątrz obozu transport. Przy torach na przywiezionych oczekują już esesmani, którzy przeprowadzą selekcję. Rysunek nawiązuje do rocznic, które przypadają w 2019 r. 75 lat temu Niemcy uruchomili bocznicę kolejową wraz z rampą wyładowczą wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau. Od połowy maja 1944 r. przyjeżdżały tam transporty Żydów kierowanych na natychmiastową Zagładę, m.in. z Węgier, gett Litzmannstadt i Theresienstadt. Tam też zakończyły bieg transporty Polaków z powstańczej Warszawy.

Półtorej godziny później odbędzie się ceremonia przy Pomniku Ofiar, który znajduje się między ruinami dwóch największych krematoriów obozowych. Tam duchowni różnych religii zmówią modlitwy w intencji wszystkich zgładzonych.

Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 27 stycznia obóz wyzwoliła Armia Czerwona.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ok. 50 b. więźniów niemieckich obozów na rocznicy wyzwolenia Auschwitz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.