Orędzie Prezydenta RP na nowy 2015 rok

Orędzie Prezydenta RP na nowy 2015 rok
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / ptsj

Każdy z nas może i powinien współtworzyć Polskę, w której żyje się lepiej, mądrzej i radośniej - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski w noworocznym orędziu, życząc Polakom dobrego, nowego 2015 roku. Podkreślił, że konieczna jest wspólna praca, a nie konflikty i partyjna agresja.

W orędziu prezydent przypomniał, że w kończącym się 2014 r. Polska obchodziła 25-lecie odzyskania wolności, a - jak podkreślił - z perspektywy ćwierćwiecza dobrze widać nasze osiągnięcia, nasze sukcesy, ale i nasze słabości.

"Każdy z nas ma prawo czuć się współautorem osiągnięć wolnej Polski; wszyscy ciężko na te osiągnięcia pracowaliśmy, każdy z nas ma prawo oczekiwać, że nasz kraj nadal będzie stawał się coraz lepszym miejscem do życia" - podkreślił Komorowski.

Według niego, "źródłem narodowej satysfakcji był przyjazd 20 przywódców państw Zachodu na uroczystości 4 czerwca i piękne słowa uznania dla Polski wygłoszone w Warszawie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych". Prezydent dodał, że 29 grudnia obchody Roku Wolności zakończyły się przypomnieniem przywrócenia symboli naszej niepodległości - nazwy państwa Rzeczpospolita Polska i godła - orła w koronie.

Żegnając minione 25 lat i układając plany na przyszłość - podkreślił Komorowski - trzeba jednak pamiętać o tych, którzy "w mniejszym stopniu skorzystali z sukcesu polskiej wolności, o tych, którzy pozostają dzisiaj w trudnej sytuacji".

DEON.PL POLECA

"Bo przecież nie ze wszystkimi problemami Polska poradziła sobie w sposób satysfakcjonujący. Nadal pozostało przed nami wiele kolejnych wyzwań: by młodym ludziom zapewnić lepszy start; by potrzebujący wsparcia nie czuli się bezsilni i osamotnieni; by starsi czuli się bezpieczni i potrzebni; by każdy mógł odnaleźć i wykorzystać swoją szansę" - mówił prezydent.

Wezwał do postrzegania istniejących słabości i braków jako zadania do wykonania, a nie tylko jako okazji do politycznych wojen. Komorowski podkreślił, że "nadal potrzebna jest ciężka, solidarna, polska praca". "Żadne wyborcze obietnice nie sprawią, że z dnia na dzień obudzimy się w kraju idealnym. Konieczna jest praca i zdolność do współdziałania, a nie konflikty i partyjna agresja" - mówił prezydent.

Życzył więc, by "w całej Polsce i w każdym polskim domu nadchodzący, Nowy Rok był wolny od jałowych sporów, kłótni i podziałów; by wzrastał wzajemny szacunek, zrozumienie pomimo różnic i wola współdziałania".

Prezydent podkreślił też, że nasza solidarność potrzebna jest także innym walczącym o wolność i lepsze jutro, w sposób szczególny nasze myśli i działania kierujemy ku Ukrainie. "Pamiętajmy, że niepodległa, bezpieczna Ukraina to także bezpieczniejsza Polska. A bezpieczeństwo Polski od początku jest jednym z najważniejszych celów mojej prezydentury" - powiedział Komorowski.

Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent złożył też noworoczne życzenia "żołnierzom polskim i wszystkim służbom strzegącym polskiego bezpieczeństwa, wszystkim, którzy w niespokojnych czasach dają nam poczucie stabilności i siły".

Komorowski namawiał też, by sięgnąć do osobistych wspomnień. "Znajdźmy choć chwilę, by przywołać z pamięci nie tylko momenty trudne, ale i dobro, które nas w tym czasie spotkało oraz dobro, które my daliśmy innym. Pamiętajmy, że każdy z nas, w dalszym ciągu może i powinien współtworzyć Polskę, w której żyje się lepiej, mądrzej i radośniej" - powiedział prezydent, życząc Polakom dobrego, nowego 2015 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Orędzie Prezydenta RP na nowy 2015 rok
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.