Pada, rzeki mogą przekroczyć stany alarmowe

PAP / apio

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Opolskiego (CZK) ostrzega mieszkańców województwa przed możliwym wzrostem poziomu wód w rzekach Opolszczyzny. Wody w zlewni Białej Głuchołaskiej mogą przekroczyć stan alarmowy nawet o 80 cm.

Takie wzrosty są spowodowane opadami deszczu występującymi w zlewni górnej i środkowej Odry. - Od godzin przedpołudniowych we wtorek mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze, a w godzinach popołudniowych alarmowe - ostrzega CZK. Ostrzeżenie ma trzeci - najwyższy - stopień zagrożenia.

Największe wzrosty stanów wody prognozowane są w zlewniach Olzy, Białej Głuchołaskiej i na górnej Odrze. W ciągu doby stany wody mogą przekroczyć alarmy o 10 do 80 cm. W pozostałych zlewniach górnej i środkowej Odry stany alarmowe mogą zostać przekroczone o 10 do 50 cm - czytamy w ostrzeżeniu.

Padający deszcz i wzrost poziomu rzek może spowodować zagrożenie dla obszarów zalewowych. Szczególnie małe rzeki mogą wystąpić z koryt i spowodować lokalne podtopienia, CZK zaleca mieszkańcom terenów zagrożonych dużą ostrożność, konieczność śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej.

Śląskie i Bielsko-Biała także zagrożone

Powodem są przekroczone w wyniku ulewnego deszczu stany ostrzegawcze i alarmowe wód na posterunkach wodowskazowych oraz prognozowane dalsze opady.

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w województwie śląskim w ciągu najbliższych 12 godzin w wyniku intensywnych opadów deszczu spodziewany jest wzrost poziomu wody w zlewniach Małej Wisły, Przemszy i Soły.

Według komunikatu IMGW, w przypadku przekroczenia stanów alarmowych w miejscach nieobwałowanych prawdopodobieństwo wystąpienia wody z koryta wynosi do 90 proc., w przypadku przekroczenia stanów alarmowych w miejscach obwałowanych nie przewiduje się przelania się wody przez koronę wałów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pada, rzeki mogą przekroczyć stany alarmowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.