Palikot złoży mandal poselski. W zamian: lider Wolnych Konopi

Palikot złoży mandal poselski. W zamian: lider Wolnych Konopi
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
6 lat temu
PAP / kw

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zapowiedział w czwartek, że 10 lub 11 września złoży mandat poselski. Zastąpić go ma lider Wolnych Konopi Andrzej Dołecki, który zapowiedział, że jako poseł będzie zabiegał m.in. o uregulowanie kwestii dostępu do medycznej marihuany.

"10 lub 11 września złożę mandat. Sejm ma siedem dni na zaprzysiężenie następnego posła, więc w przyszłym tygodniu ja nie będę posłem, a w następnym Andrzej będzie posłem" - powiedział Palikot.

Dołecki przypomniał, że od dziesięciu lat lobbuje na rzecz legalizacji marihuany i zapowiedział, że jako poseł będzie dalej "robił swoje, tylko wyposażony w nowe możliwości".

Poinformował, że będzie składał interpelacje m.in. w sprawie jego rodziców, którzy w czerwcu zostali zatrzymani za przywóz do Polski oleju konopnego. Postawiono im zarzut przemytu dużej ilości środków odurzających. Wyszli na wolność kilka dni temu za poręczeniem majątkowym w wysokości 50 tys. zł.

"Wyszli, bo umarła osoba, dla której przywieźli litr oleju konopnego, z powodu czego zostali zatrzymani i aresztowani na 2,5 miesiąca. Babcia Andrzeja (...) musiała umrzeć, żeby prokuratura się zlitowała i wypuściła ich na wolność" - powiedział Palikot.

Jak dodał, Dołecki, żeby uzbierać potrzebną kwotę, zaciągnął pożyczkę. "Chcemy zebrać pieniądze, żeby można było zwrócić tę pożyczkę (...) Ja sam wpłacę 1000 zł i apeluję też do innych posłów Twojego Ruchu i liderów Zjednoczonej Lewicy, żebyśmy dokonali podobnych wpłat" - powiedział.

Palikot poinformował, że numer konta, na które będzie można wpłacać pieniądze, będzie rozpowszechniany w internecie.

W briefingu zwołanym przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości uczestniczyli też rodzice prezesa Wolnych Konopi - Ewa i Dariusz Dołeccy.

"Nie zrobiliśmy nikomu krzywdy, chcieliśmy jedynie pomóc, a zostaliśmy za to okrutnie ukarani (...) Coś takiego nie powinno się stać; zostaliśmy nazwani zbrodniarzami; usłyszałam to od prokuratora" - mówiła Dołecka.

Ojciec Dołeckiego mówił z kolei, że w związku z tym, że czyn, który im zarzucono, jest zagrożony karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, w areszcie przebywał z osobami oskarżonymi o najcięższe przestępstwa, takie jak napaść ze skutkiem śmiertelnym. "Nie można opisać, jak się czułem. To wielki stres, wielka krzywda" - powiedział.

Podkreślił, że w sprawie sąd pozbawił wolności jego żonę, która jest niewinna, a jedynie mu towarzyszyła. "Jechałem po olej dla chorej matki, moja żona nie była tego do końca świadoma, co zresztą później w trakcie zeznań potwierdziła (...) Zmarła mi matka, ta próba, jaką podjąłem, nie przyniosła pożądanego efektu, jesteśmy zdruzgotani tym, co się stało" - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Palikot złoży mandal poselski. W zamian: lider Wolnych Konopi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.