Palikot zrzekł się mandatu poselskiego

Palikot zrzekł się mandatu poselskiego
(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
PAP / pk

Współprzewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot złożył mandat poselski. Zrzekł się go na rzecz lidera Wolnych Konopi Andrzeja Dołeckiego, który jako poseł w Sejmie ma zabiegać o legalizację medycznej marihuany.

Palikot poinformował na konferencji prasowej w piątek w Lublinie, że złożył już w kancelarii Sejmu pismo, w którym informuje o woli zrzeczenia się mandatu posła.

DEON.PL POLECA
- Poseł nie może pełnić funkcji posła, jeśli nie ma woli. W momencie złożenia tego pisma ja przestaję być posłem - powiedział Palikot. Jak dodał, w tej sytuacji postanowienie marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu "jest tylko formalnością".

Miejsce Palikota w Sejmie ma zająć lider Wolnych Konopi Andrzej Dołecki, a rezygnacja współprzewodniczącego Twojego Ruchu z mandatu poselskiego ma związek ze sprawą rodziców Dołeckiego, którzy w czerwcu zostali zatrzymani za przywóz do Polski oleju konopnego. Postawiono im zarzut przemytu dużej ilości środków odurzających. Wyszli na wolność po ok. 2,5 miesiąca aresztu za poręczeniem majątkowym w wysokości 50 tys. zł.

Palikot podkreślił, że rodzicom Dołeckiego grozi 15 lat więzienia za sprowadzenie do Polski jednego litra oleju konopnego, który miał posłużyć do leczenia chorej babci Dołeckiego. - Warunki, w których przebywali, traktowani jako przestępcy, zbrodniarze, z osobami oskarżonymi o zabicie ludzi, pokazują całą absurdalność przepisów w naszym kraju, w tym zakresie - powiedział Palikot.

- Dlatego, owszem, w geście symbolicznym, bo to jest koniec tej kadencji Sejmu, składam mandat. Jestem pewien, że jeszcze przez te półtora miesiąca, nowy poseł Andrzej Dołecki będzie mógł wiele zrobić nie tylko dla tej sprawy, która symbolizuje całą pokraczność systemu sprawiedliwości, ale dla kwestii legalizacji przynajmniej marihuany medycznej - mówił współprzewodniczący Twojego Ruchu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Palikot zrzekł się mandatu poselskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.