"PB": Co trzecia firma ma kobietę w zarządzie

"PB": Co trzecia firma ma kobietę w zarządzie
(fot. wagg66 / sxc.hu)
PAP / wm

Gdy w Polsce masz spotkanie z prezesem, spodziewaj się raczej widoku krawata niż spódnicy. Ale i tak nad Wisłą kobietom jest łatwiej zaistnieć w biznesie niż w innych krajach - donosi "Puls Biznesu"  na podstawie raportu Grant Thornton.

Badanie przeprowadzono wśród firm z 40 krajów. Polska jest w czołówce państw o najwyższym odsetku kobiet na kierowniczych stanowiskach. W 30 proc. firm nad Wisłą w zarządach zasiadają panie. Średnia dla UE to 24 proc., dla świata jest jeszcze niższa - zaledwie 21 proc.

Ale jak wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), odsetek firm z kobietami w zarządach z roku na rok spada. W 2011 r. spośród podmiotów zarejestrowanych w KRS 32,2 proc. miało kobiety w zarządach. Rok wcześniej było to 32,7 proc., a w 2007 r. 35,1 proc.

- Spadający odsetek zarządów z kobietami to niepokojące zjawisko, bo prawdopodobnie firmy coraz rzadziej dają kobietom kierownicze stanowiska. Teoretycznie jest też możliwe, że takie sfeminizowane podmioty po prostu częściej wypadają z rynku - mówi Jarosław Nowrotek, prezes COIG.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"PB": Co trzecia firma ma kobietę w zarządzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.