PiS przedstawiło projekt pomocy dla powodzian

PAP / zylka

Projekt ustawy o funduszu pomocy ofiarom katastrof oraz propozycje zmiany w ustawie w prawie o planowaniu przestrzennym przedstawił we wtorek klub PiS w związku z sytuacją powodziową na południu Polski.

PiS domaga się również, by premier Donald Tusk przedstawił Sejmowi informację na temat działań podjętych przez rząd w zakresie ochrony przeciwpowodziowej; chce również zwołania wspólnego posiedzenia trzech sejmowych komisji w tej sprawie.

DEON.PL POLECAPoseł PiS Jarosław Zieliński podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że w tej chwili najważniejsze jest udzielenie pomocy ludziom dotkniętym skutkami powodzi.

Dlatego - jak dodał - jego klub złoży w Sejmie projekt ustawy o funduszu pomocy ofiarom katastrof. Zieliński mówił, że jest to zmodyfikowany projekt, który przedstawiał tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński. Fundusz ten miałby umożliwić udzielanie natychmiastowej pomocy finansowej osobom dotkniętym skutkami takich katastrof jak powódź.

Fundusz miałyby zasilać środki budżetowe, a także wpłaty indywidualne i zbiórki publiczne. Według projektu, fundusz byłby przypisany do Kancelarii Prezydenta, jednak - jak zastrzegali posłowie PiS - jest to kwestia do dyskusji.

Drugi projekt, który w najbliższym czasie trafi do Sejmu, dotyczy zmian w prawie o planowaniu przestrzennym. - Chodzi o to, aby wprowadzić takie zapisy, które uniemożliwią budowanie osiedli, domów na terenach zagrożonych powodzią - mówił Zieliński.

Poseł przyznał, że według obowiązujących przepisów jest możliwe blokowanie takich inwestycji. Jak tłumaczył, stosowne decyzje w tej kwestii powinny wydawać zarządy gospodarki wodnej. - Ale ponieważ administracja polska działa nie zawsze w sposób wydolny, chcemy sprecyzować te zagadnienia w jasnych, jednoznacznych przepisach ustawowych - powiedział Zieliński.

PiS chce również, by premier Donald Tusk przedstawił na najbliższym posiedzeniu Sejmu (rozpoczynającym się w środę) pełną informację na temat działań podjętych przez rząd w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. - Musimy wiedzieć, czy państwo działa, czy działa w sposób prawidłowy, czy wszystkie czynności, które w takiej sytuacji powinny być podjęte, są podejmowane - mówił Zieliński.

- Chcemy dowiedzieć się, dlaczego nie ma wciąż planu ochrony przeciwpowodziowej, jakie działania podjął rząd, by zrealizować wnioski i zalecenia Najwyższej Izby Kontroli, chcemy też wiedzieć, jaka pomoc jest teraz świadczona osobom dotkniętym przez powódź - wymieniał Zieliński.

Poseł PiS Mariusz Błaszczak przywołał raport NIK z grudnia 2009 r. na temat ochrony przeciwpowodziowej w woj. małopolskim i świętokrzyskim. - Niestety wskazane w tym raporcie zaniedbania nie zostały usunięte - mówił Błaszczak.

PiS - jak podkreślił Zieliński - postuluje też zwołanie wspólnego posiedzenia trzech sejmowych komisji: administracji i spraw wewnętrznych, rolnictwa i rozwoju wsi oraz ochrony środowiska. Podczas posiedzenia komisje - jak mówił - miałby zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o działaniach rządu w sprawie powodzi oraz podjąć próbę wyciągnięcia wniosków z obecnej sytuacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PiS przedstawiło projekt pomocy dla powodzian
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.