Podtopiona Małopolska. Trwa usuwanie szkód

Podtopiona Małopolska. Trwa usuwanie szkód
Zniszczenia na terenie wsi Kasinka Mała po przejściu nocnej nawałnicy. Po obfitych opadach deszczu w powiatach limanowskim i myślenickim zostało podtopionych kilkadziesiąt domów. Żywioł zniszczył także drogi i mosty. (fot. PAP/Grzegorz Momot)
PAP / slo

447 podtopionych budynków mieszkalnych (najwięcej w powiecie limanowskim - 290 i myślenickim - 123) oraz 245 gospodarczych i uszkodzenia 99 budynków mieszkalnych oraz 89 gospodarczych - to wstępne szacunki strat po nawałnicach w Małopolsce - podało MAC.

Informując o tym w czwartek Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przypomniało, że w środę minister Rafał Trzaskowski zapewnił, że "na dniach poszkodowani będą mogli otrzymać pomoc w kwocie do 6 tys. zł". Chodzi tu o zasiłki celowe, które przeznaczane są na zaspokojenie pierwszych, podstawowych potrzeb (np. zakup żywności, leków, drobne naprawy). Obecnie MAC czeka na wniosek wojewody małopolskiego w tej sprawie.

W następnej kolejności, jak podaje MAC, wypłacane będą zasiłki na remont budynków lub lokalu mieszkalnego - do 20 tys. i 100 tys. zł. Zasiłki te wypłacają miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

MAC przypomniało też, że minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz rozmawiał ze starostami powiatów limanowskiego i myślenickiego o możliwości uruchomienia środków z rezerwy Funduszu Pracy na usuwanie skutków powodzi. Ustalono, że pomoc zostanie udzielona po złożeniu przez starostów wniosków w tej sprawie.

Burze z intensywnymi opadami deszczu spowodowały wezbrania potoków oraz gwałtowny spływ wód powierzchniowych, doprowadzając do licznych podtopień. Najwięcej zniszczeń odnotowano w powiatach limanowskim i myślenickim. Poszkodowane zostały 2 osoby, a 6 ewakuowano do rodzin.

Według danych zgromadzonych przez MAC podtopieniu uległo łącznie 447 budynków mieszkalnych (najwięcej w powiecie limanowskim - 290 i myślenickim - 123) oraz 245 gospodarczych (odpowiednio - 167 i 61 budynków). Uszkodzonych zostało 99 budynków mieszkalnych i 89 gospodarczych (powiat limanowski - 84 i 81, powiat myślenicki - 5 budynków).

W powiecie myślenickim nadal brak dojazdu (tylko dojście piesze) do 56 posesji w Dąbiu i Krzesławicach oraz dla 50 osób w Lipniku, 40 osób w Węglówce i 10 w Kobielniku. W powiecie limanowskim, w Kasince Małej brak jest dojazdu (uszkodzone mosty) do ok. 150 posesji. Żywność i wodę dostarczają strażacy. Bieżącej wody pozbawieni są mieszkańcy gmin: Dobczyce, Raciechowice i Wiśniowa (powiat myślenicki) oraz Mszany Dolnej (powiat limanowski) - tam woda dostarczana jest beczkowozami.

W dalszym wciąż nieprzejezdne pozostają odcinki drogi wojewódzkiej nr 964 Kasina Wielka - Dobczyce (około 20 km od Kasiny Wielkiej do Czasławia) oraz nr 968 Lubień-Mszana Dolna (ok. 4 km od Kasinki Małej do Mszany Dolnej). Uszkodzone również zostały odcinki dróg powiatowych (11) oraz gminnych (9). Na terenie województwa żywioł uszkodził drogi o łącznej długości 261,44 km (224,30 km w powiecie limanowskim, 27 km w myślenickim, 5,84 km w wielickim i 4,30 km w nowotarskim). Uszkodzeniu lub zniszczeniu uległy również 92 mosty i mniejsze przeprawy - 49 na terenie powiatu myślenickiego i 43 na terenie powiatu limanowskiego.

W Szczyrzycu doszło do podtopienia szpitala - do placówki w Limanowej przewieziono 3 pacjentów, pozostali zostali wypisani. Trwają prace mające na celu przywrócenie normalnego funkcjonowania obiektu. W środę minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapewnił, że wszyscy pacjenci uzyskali właściwą pomoc.

Trwa naprawa dwóch fragmentów gazociągów w Kasince Małej, które uszkodziły podmycia i naruszenie mostu. Dopływu gazu pozbawionych jest około 300 odbiorców - przywrócenie dostaw ma nastąpić w ciągu 48 godzin.

Zalanych zostało łącznie 382,20 ha upraw rolnych (310 ha w powiecie myślenickim, 62 ha w limanowskim i 10 w wielickim). W Pcimiu osunął się grunt. Budynków nie uznaje się za zagrożone.

MAC przypomina też o obowiązujących ostrzeżeniach IMGW: wydano cztery ostrzeżenia o silnych burzach z gradem (od 30 do 40 mm, lokalnie 50 mm, wiatr w porywach do 65 km/h, lokalnie opady gradu) na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego. IMGW wydał też trzy ostrzeżenia meteorologiczne o możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu (od 30 do 40 mm, lokalnie 50 mm) na terenie województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podtopiona Małopolska. Trwa usuwanie szkód
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.