Pogoda na weekend. Jaka sytuacja w Bieszczadach?

Pogoda na weekend. Jaka sytuacja w Bieszczadach?
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. W ostatnich kilkunastu godzinach spadło 8-15 cm śniegu – powiedział w sobotę PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jerzy Bujwid.

"Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach. Dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu" – mówił.

Bieszczady. Pogoda na weekend

Jak zaznaczył, rano termometry pokazywały siedem stopni mrozu w Ustrzykach Górnych i minus pięć stopni Celsjusza w Cisnej.

"W bieszczadzkich dolinach leży od 22 do 35 cm śniegu. Jest bezwietrznie, a widoczność waha się od 500 metrów do dwóch kilometrów" – dodał Bujwid.

DEON.PL POLECA

Z kolei powyżej górnej granicy lasu średnia pokrywa śnieżna wynosi 50-60 cm śniegu.

Bujwid przypomniał, że idąc w góry turyści powinni mieć naładowany telefon komórkowy, a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek". "Dzięki niej łatwiej i szybciej możemy dotrzeć do poszkodowanych" – wyjaśnił.

Jak mówił, aplikacja "Ratunek" pomogła w piątek naprowadzić na właściwy szlak grupę turystów, którzy 300-400 metrów zboczyli z trasy na Połoninie Wetlińskiej.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Skomentuj artykuł

Pogoda na weekend. Jaka sytuacja w Bieszczadach?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.