Policja odzyskała zaginiony dzwon z XVII w.

Policja odzyskała zaginiony dzwon z XVII w.
(fot. PAP/Marcin Bielecki)
PAP / ptsj

Siedemnastowieczny zabytkowy cenny dzwon odnaleźli zachodniopomorscy policjanci w jednej ze stodół we wsi pod Pyrzycami (Zachodniopomorskie). Barokowy dzwon zaginął ponad dwadzieścia lat temu z kościoła w podszczecińskim Kołbaskowie.

Właściciel posesji, na której odnaleziono zabytek wyjaśniał policjantom, że dzwon był jedynie przechowywany w stodole. Według jego relacji, dzwon podarował na początku lat 90 XX w. ksiądz z Kołbaskowa. Sprezentował on dzwon z myślą o kościele, który miał zostać odbudowany w tej wsi.

DEON.PL POLECA
Aspirant sztabowy Marek Łuczak z zachodniopomorskiej policji powiedział w czwartek PAP, że odnaleziony dzwon jest bardzo cennym zabytkiem. Jest bogato zdobiony i kunsztownie wykonany przez znanego szczecińskiego ludwisarza Lorentza Kokeritza - dodał Łuczak.

Policjanci trafili na ślad dzwonu rejestrując zabytki sakralne powiatu polickiego. "Dostaliśmy wtedy anonimową informację, że dzwon z Kołbaskowa może znajdować się we wsi pod Pyrzycami i pojechaliśmy to sprawdzić. Szczerze mówiąc, wchodząc do stodoły nie spodziewałem się, że znajdziemy tam dzwon, ale na szczęście okazało się, że informacja była prawdziwa" - powiedział Łuczak.

Czterystukilogramowy dzwon odlany ze spiżu ufundowany został w 1672 r. przez namiestnika króla szwedzkiego z Kamieńca i od tego czasu był w kościele w pobliskim Kołbaskowie. Dzwon posiada sześcioramienną koronę, ozdobiony jest bogatymi ornamentami i inskrypcjami o fundatorach. W 1956 r. dzwon zdjęto z wieży kościoła, ponieważ posiadał pęknięcie uniemożliwiające dalsze używanie bez szkody dla zabytku. Dwa lata później objęto go ochroną konserwatorską.

Z informacji policji wynika, że zabytkowy dzwon był w kościele pw. Świętej Trójcy w Kołbaskowie jeszcze w 1987 r., kiedy zrobiono mu ostatnie znane zdjęcie. Natomiast jego brak wojewódzki konserwator zabytków stwierdził dopiero w 2003 r.

Po ponad dwudziestu latach dzwon powrócił do kościoła w Kołbaskowie. Tam ma zostać umieszczony w dzwonnicy opatrzonej tablicą z informacjami o zabytku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Policja odzyskała zaginiony dzwon z XVII w.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.