Polska Akcja Humanitarna zwraca się z apelem o pomoc dla Wenezueli

Polska Akcja Humanitarna zwraca się z apelem o pomoc dla Wenezueli
(fot. depositphotos.com)
PAP / pk

Polska Akcja Humanitarna w komunikacie przesłanym PAP w poniedziałek zwraca się apelem o wsparcie swoich działań w Wenezueli, ponieważ obywatele tego kraju są wyczerpani kryzysem i potrzebują pilnej pomocy humanitarnej.

Jak poinformowali autorzy komunikatu, 4 miliony ludzi wyjechało z Wenezueli, w której konflikt wewnętrzny doprowadził do głębokiego kryzysu humanitarnego, a zdesperowani ludzie sprzedają cały dobytek, żeby móc opuścić swój kraj.

DEON.PL POLECA
Zespół PAH pracuje w Kolumbii, tuż przy granicy z Wenezuelą i na własne oczy obserwuje, z jak wielkim dramatem mierzą się Wenezuelczycy. "Widzimy nieustannie zaostrzający się kryzys humanitarny. Zdesperowane kobiety, żeby przekroczyć granicę z Kolumbią niejednokrotnie zmuszone są do sprzedaży włosów, wiele z nich z braku środków do życia trudni się prostytucją" - powiedziała Magdalena Kuśka z PAH.

Codziennie granicę w tym miejscu przekracza kilkadziesiąt tysięcy osób. Większość z nich przyjeżdża do Kolumbii, by kupić niezbędne produkty żywnościowe lub w poszukiwaniu jakiejkolwiek pracy. Hiperinflacja sprawiła, że za miesięczną pensję można kupić najwyżej kilka jajek, ale i tak są kłopoty żeby kupić cokolwiek do jedzenia. Brakuje też najprostszych produktów higienicznych, w tym papieru toaletowego.

"Do tej pory nasza pomoc dotarła do prawie 20 tys. osób. Rozdawaliśmy jedzenie, wodę, leki i koce, a teraz będziemy utrzymywać funkcjonowanie jednego ze schronisk, w którym wymęczeni drogą Wenezuelczycy mogą odpocząć i nabrać sił" - powiedziała Magdalena Kuśka.

Podkreśliła też, że Organizacja Państw Amerykańskich szacuje, że ze względu na dramatyczną sytuację w Wenezueli, kraj co godzinę opuszcza na stałe aż 200 osób. To kryzys migracyjny, który w krótkim czasie może być większy niż ten, który dotknął Syrię.

Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie swoich działań, ponieważ Wenezuelczycy są wyczerpani kryzysem i potrzebują pilnej pomocy humanitarnej.

Wesprzeć działania Polskiej Akcji Humanitarnej dla Wenezuelczyków: można przelewem: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 (z dopiskiem Wenezuela), poprzez stronę internetową, dołączając do klubu PAH SOS i wspierając PAH comiesięczną darowizną oraz organizując zbiórkę pieniędzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska Akcja Humanitarna zwraca się z apelem o pomoc dla Wenezueli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.