Polska wyśle na Ukrainę grupę policjantów

Polska wyśle na Ukrainę grupę policjantów
(fot. PAP/Przemysław Piątkowski)
5 lat temu
Grzegorz Dyjak / PAP / slo

Prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy Polska wyśle na Ukrainę policyjny kontyngent do udziału w misji doradczej Unii Europejskiej. W jego skład będzie wchodziło do 10 funkcjonariuszy lub pracowników policji - wynika z projektu uchwały rządu, do którego dotarła PAP.

Misja EUAM Ukraine formalnie rozpoczęła się 1 grudnia zeszłego roku z mandatem na dwa lata. Unijni eksperci mają doradzać ukraińskim władzom w procesie tworzenia wiarygodnych i skutecznych służb sektora bezpieczeństwa cywilnego, które pomogą wzmocnić rządy prawa na Ukrainie. Chodzi m.in. o pomoc w reformie policji w tym kraju.

W myśl przygotowanego przez MSW projektu, który właśnie trafił do uzgodnień międzyresortowych, nieuzbrojony kontyngent w czasie działania misji na terytorium Ukrainy będzie podporządkowany Radzie Unii Europejskiej.

- Powołanie misji ma na celu wsparcie reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa na Ukrainie, w tym reformy policji. Zadaniem misji będzie świadczenie wsparcia m.in. przy tworzeniu ram koncepcyjnych planowania i realizacji reformy sektora bezpieczeństwa oraz reorganizacji i restrukturyzacji służb bezpieczeństwa - wskazano w uzasadnieniu.

Jak podkreślono, utworzenie kontyngentu oraz udział funkcjonariuszy i pracowników policji w ramach cywilnej misji doradczej jest "zgodny z polską racją stanu i stanowi priorytet o charakterze politycznym". Wskazano, że ze względu na członkostwo w Unii Europejskiej oraz położenie geopolityczne, udział Polski we wsparciu reform na Ukrainie jest niezbędny".

MSW szacuje, że koszt rocznego delegowania jednego policjanta do udziału w misji EUAM na Ukrainie wyniesie ok. 90 tys. zł. Stąd maksymalny koszt delegowania 10 osobowego kontyngentu może wynieść ok. 900 tys. zł z budżetu policji.

- Zakłada się, iż wejście w życie uchwały nastąpi w pierwszym kwartale 2015 r., co umożliwi wówczas delegowanie funkcjonariuszy lub pracowników Policji do udziału w kontyngencie policyjnym - wskazano w dokumencie.

Wysłanie na Ukrainę misji w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony było inicjatywą Polski, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji. Misja została formalnie ustanowiona w lipcu 2014 roku. - Jeśli tylko zapadną takie decyzje polityczne, zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i na poziomie naszym krajowym, na pewno weźmiemy w tej misji udział - mówił PAP ówczesny szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Ówczesny komendant główny policji Marek Działoszyński powiedział, że w policji prowadzone są działania rozpoznawcze dotyczące funkcjonariuszy, którzy znają m.in. język ukraiński i mogliby w takiej misji uczestniczyć. Odpowiada za to Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska wyśle na Ukrainę grupę policjantów
Komentarze (12)
T
Tadeusz
13 lutego 2015, 13:35
Czy będą szkolić jak strzelać do górników?
N
niejestemcharliehebdo
13 lutego 2015, 11:00
13 lutego  1944 r.  banda  UPA  dokonała  masakry polskiej  wsi  Łanowce w powiecie borszczowskim   na Podolu.  napad  był przygotowany,  drogi  ucieczki  na pola  były  obstawione  bronią  maszynową,  a banda  weszła  od  strony  ukraińskiej  części  wsi. Mordowano  głównie  siekierami  i nożami,  póżniej  chaty i domostwa  obrabowano  i  spalono. 
MR
Maciej Roszkowski
13 lutego 2015, 11:49
Proszę porównać ludobójstwo ze strony Ukraińców w 1943 roku z polskimi ofiarami Rosji od 300 lat i nie uruchamiać kolejny raz tej zdartej płyty. Jest między nami krew, to prawda, ale tylko z wolną i niezależną Ukrainą dojdziemy w tych sprawach do ładu. A pośrednictwo ruskich agentów nie tylko jest niepotrzebne, ale szkodliwe.
N
niejestemcharliehebdo
13 lutego 2015, 12:15
  Czy  to  ma  być  ta  wolna  i niezależna  Ukraina,  która  w kazdym  mieście  stawia  pomniki  Stepanowi  Banderze  i  żąda  od  Europy  dla  siebie  nowych  granic  ?     Polacy  sami  potrafią  pamiętać  o  swojej  historii,  rzeczywiście  pośrednictwo  ruskich  ani  żadnych  innych  agentów  nie  jest potrzebne,  podobnie  jak  neoedukacja  historyczna polskojęzycznych  obcoplemieńców  podszywających  się  pod  Polaków i 
PP
Polak patriota
13 lutego 2015, 12:20
Jest to opisane w literaturze, ale szczucie i podjudzanie leży w interesie Putina, a nie w interesie Polski
13 lutego 2015, 13:05
Odradzam wdawanie się w dyskusje z rosyjskimi trollami. Z szacunku dla siebie nie warto się zniżać do ich poziomu.
T
tim
13 lutego 2015, 13:48
A w ogóle to czy Polacy mają prawo do prawdy?
PP
Polak patriota
13 lutego 2015, 13:55
Za podjudzanie Putin płaci podwójną stawkę czy może wypłaca w dolarach ?
A
a-psik
13 lutego 2015, 16:14
Tak Kolego, lepiej nie dyskutować - zwłaszcza jeśli się nie ma nic mądrego do powiedzenia oprócz chamskiego wyzywania oponentów od ruskich trolli.
13 lutego 2015, 17:19
Zejdź ze mnie człowieku. Rób swoją podłą robotę ale ode mnie się odczep.
A
a-psik
13 lutego 2015, 17:28
Gdy wypowiadasz się publicznie musisz być gotowy publiczną krytykę, tak to działa. Jeśli tej publicznej krytyki nie potrafisz znieść i oczekujesz tylko głosów potakiwaczy to lepiej daj sobie spokój.
A
a-psik
13 lutego 2015, 00:06
Uwzględniając poziom ukraińskiej kultury politycznej może się na coś przydadzą... "W Radzie Najwyższej Ukrainy znów doszło do bijatyki. Tym razem jednak nie było to bezładna szarpanina ale prawdziwy pojedynek bokserski dwóch deputowanych na parlamentarnym korytarzu." [url]http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ukrainski-parlament-jak-ring-video[/url]

Skomentuj artykuł

Polska wyśle na Ukrainę grupę policjantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.