Ponad 5,3 tys. pożarów w Polsce od początku roku. Powodem coraz wyższe temperatury

Ponad 5,3 tys. pożarów w Polsce od początku roku. Powodem coraz wyższe temperatury
(fot. depositphotos.com)
PAP / ms

"Krótko mówiąc, zeszły rok wydawał się kiepski, jeśli chodzi o pożary. Natomiast w tym roku jest jeszcze gorzej" - powiedział w środę PAP rzecznik prasowy Lasów Państwowych Krzysztof Trębski.

Według najnowszych danych Lasów Państwowych od początku roku wybuchło w Polsce 5,3 tys. pożarów, przy czym w samym czerwcu było ich już 480. "I to jest półtora raza więcej niż w roku minionym. A z kolei znacznie więcej niż w całym roku 2017" - powiedział Trębski.

DEON.PL POLECA"Krótko mówiąc, zeszły rok wydawał się kiepski, jeśli chodzi o pożary. Natomiast w tym roku jest jeszcze gorzej. Wszyscy obserwujemy zmiany klimatyczne i faktem jest, że od wielu lat średnie temperatury rosną" - dodał.

Na stronie Lasów Państwowych możemy na bieżąco obserwować mapy, które pokazują aktualnie zagrożone pożarem obszary. Warto zaznaczyć, że ta siatka dynamicznie się zmienia.

"Wszystko zależy od warunków pogodowych. Nawet słaby deszcz może zmniejszyć ryzyko pożaru, ponieważ wilgotność ściółki staje się trochę większa" - zaznaczył Trębski i dodał, że mapa nie jest tożsama z tym, czy można wchodzić do lasu, czy też jest to zakazane. O tym decydują konkretne nadleśnictwa.

W czwartek po południu średnim zagrożeniem pożarowym objęta jest środkowo-wschodnia część kraju, jedynie w Suwałkach oceniane jest ono jako wysokie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad 5,3 tys. pożarów w Polsce od początku roku. Powodem coraz wyższe temperatury
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.