Ponad 800 osób zbadało poziom cukru we krwi

Ponad 800 osób zbadało poziom cukru we krwi
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / mh

Ponad 800 osób zdecydowało się w sobotę bezpłatnie zbadać poziom cukru we krwi podczas kilkugodzinnej akcji, prowadzonej na katowickim dworcu PKP. Niektórzy z badanych dowiedzieli się, że muszą rozpocząć leczenie.

Organizatorzy akcji zapowiadali, że pobiją rekord Polski w ilości osób, które oddadzą się takiemu badaniu i w przyszłym roku chcą ustanowić rekord Guinnessa w tej dziedzinie. W rzeczywistości nie o bicie rekordów tu chodzi, lecz o popularyzację prostego sposobu na uniknięcie cukrzycy poprzez regularne i - co ważne dla wielu - bezbolesne badanie krwi. Patron sobotniej akcji poseł Marek Plura przypomniał, że nie można też zapominać o zdrowej diecie.

Na katowickim dworcu pojawiły się trzy stoiska, w których można było zmierzyć poziom cukru we krwi. Zajmowali się tym wolontariusze - studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, pod nadzorem doświadczonych specjalistów.

Organizatorem przedsięwzięcia był Krzysztof Bara, który sam cierpi na cukrzycę i określa tę chorobę mianem "przebiegłego złodzieja". O chorobie dowiedział się przed ośmioma laty, podczas badań profilaktycznych. "Po cichu, niemal bez objawów kradnie nam zdrowie, a gdy zauważamy, że wciąż jesteśmy senni i słabi, że męczy nas pragnienie, że głowa często boli - wtedy już za późno na profilaktykę, na zdrową dietę. Wtedy trzeba się leczyć" - powiedział Bara.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że nie należy poddawać się panice. Wystarczy w porę zareagować. Beata Grzywa, która czuwała nad przebiegiem sobotnich badań powiedziała PAP, że u części osób stwierdzono zbyt wysoki poziom cukru, u kilku - bardzo wysoki. Według niej, profilaktyczne badania powinno się przeprowadzać raz na kwartał. Można o to poprosić w przychodni.

Według ekspertów, na cukrzycę cierpi już blisko 370 mln ludzi na świecie; rocznie z jej powodu umiera 4,6 mln osób i dokonuje się ponad 1 mln amputacji nóg. Nazwą cukrzyca określa się grupę zaburzeń metabolizmu glukozy, które mają różne przyczyny, ale zawsze prowadzą do niebezpiecznego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Większości zachorowań na cukrzycę można by zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia - mniej kalorycznej diecie, regularnej aktywności fizycznej. Aż 85 proc. przypadków tej choroby stanowi bowiem cukrzyca typu 2, silnie związana z nadwagą i otyłością. Nadmiar tłuszczu w organizmie sprawia, że tkanki nieprawidłowo reagują na insulinę - hormon regulujący poziom glukozy we krwi.

U osób, u których rozwinęła się cukrzyca bardzo ważne jest jej szybkie wykrycie i skuteczne leczenie, które może zapobiec poważnym powikłaniom choroby, albo znacznie opóźnić ich wystąpienie. Do objawów cukrzycy zalicza się: zmęczenie, senność, wzmożone pragnienie, oddawanie dużych ilości moczu, chudnięcie bez wyraźnej przyczyny, zakażenia skóry, dróg moczowych i narządów płciowych, zaburzenia widzenia. Ale w cukrzycy typu 2 objawy mogą pojawić się późno, dopiero, gdy doszło do powikłań choroby. Dlatego, regularne pomiary poziomu glukozy są bardzo ważne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad 800 osób zbadało poziom cukru we krwi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.