Powstaje film "Bóg w Krakowie", premiera przed ŚDM

Powstaje film "Bóg w Krakowie", premiera przed ŚDM
(fot. foter / CC-BY)
PAP / kw

Pod Wawelem powstają zdjęcia do filmu "Bóg w Krakowie" w reż. Dariusza Reguckiego. Realizatorzy zaplanowali polską premierę na maj przyszłego roku, przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Czynią też starania, aby od maja, po premierze w Krakowie, tytuł był dostępny dla widzów za granicą, m.in. we Włoszech, Francji, Hiszpanii.

"Chcielibyśmy, aby uczestnicy ŚDM zobaczyli ten film jeszcze zanim przyjadą do Krakowa. Nasze miasto nie będzie wtedy dla nich anonimowe, poznają jego ducha, cudowne miejsca. Chcemy, by po tym, co obejrzą w kinie, zatęsknili za Krakowem jeszcze zanim do niego przyjadą, żeby podróż do +Rzymu północy+ była przeżyciem, pielgrzymką, duchową przygodą" - powiedziała PAP Liliana Surma z Domu Wydawniczego Rafael, który jest producentem filmu.

Akcja "Boga w Krakowie" rozgrywa się współcześnie. W historiach bohaterów ważną rolę odgrywa Bóg i święci. "Choć wszystkie filmowe historie bohaterów dotykają tematu wiary, to mają też wymiar uniwersalny. Widzowie z każdego zakątka świata będą mogli się w nich odnaleźć" - powiedział Regucki, autor m.in. "Karoliny" (2014).

Jednym z ważniejszych tematów poruszonych w filmie jest małżeństwo. Henryk (Jerzy Trela) i jego żona (Jadwiga Lesiak) obchodzą 50. rocznicę ślubu i przygotowują się do uroczystości odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

Tymczasem ich wnuczka Ola (Karolina Chapko), młoda prawniczka, specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Zderzenie historii szczęśliwego małżeństwa dziadków z historiami klientów, którzy chcą się rozwieść, będzie miało duży wpływ na bohaterów filmu.

W obrazie Reguckiego widzowie zobaczą m.in. Dorotę Pomykałę, Radosława Pazurę, Piotra Cyrwusa, Edwarda Linde-Lubaszenko, Macieja Słotę, Kamillę Baar.

Mistyka miasta jest tłem historii poszczególnych bohaterów. Na przykład młody polityk, który dostaje korupcyjną propozycję i waha się czy ją przyjąć, trafia przez przypadek przed czarny krzyż, tzw. krzyż królowej Jadwigi, w katedrze wawelskiej.

"Być może już niewielu wie, że św. Jadwiga to patronka polityków, a pod czarny krzyż od wieków przybywali pielgrzymi, gdy musieli podjąć trudną decyzję" - zauważyła przedstawicielka producenta Liliana Surma.

Inne kluczowe sceny w filmie rozegrają się m.in. przed cudowną figurą Dzieciątka Koletańskiego w kościele bernardynek; przed obrazem Matki Bożej od Wykupu Niewolników w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty; na Kazimierzu w kościele św. Katarzyny, w którym raz w miesiącu odbywa się nabożeństwo ku czci św. Rity; w Łagiewnikach - światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia.

Przedstawicielka producenta zwróciła uwagę, że dawniej Kraków nazywany bywał Rzymem północy. "To miasto świętych, sakralnych miejsc z cudownymi artefaktami, niezwykłych kościołów, cudownych figur i obrazów. W ostatnich dziesięcioleciach stało się miastem papieskim" - zaznaczyła Surma.

Patronat honorowy nad filmem objął kard. Stanisław Dziwisz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstaje film "Bóg w Krakowie", premiera przed ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.