Poznań: "Litr paliwa zamiast piwa" - urodzinowa akcja dla niepełnosprawnych

Poznań: "Litr paliwa zamiast piwa" - urodzinowa akcja dla niepełnosprawnych
(fot. shutterstock.com)
PAP / jp

O. franciszkanin, dziennikarz, piłkarz i wolontariusz Stowarzyszenia Na Tak - świętują urodziny na początku listopada. Od kilku lat zamiast prezentów, apelują o włączenie się do akcji "litr paliwa zamiast piwa", która wspiera osoby niepełnosprawne.

Organizatorzy zbiórki określają samych siebie jako "czterech facetów po 30-tce". Krystian Włodarczak związany ze Stowarzyszeniem Na Tak, piłkarz Szymon Pawłowski, franciszkanin o. Leonard Bielecki i dziennikarz TVP Tomasz Wolny obchodzą urodziny w pierwszych dniach listopada.

W ramach swojego urodzinowego prezentu postanowili zaangażować nie tylko swoich znajomych, ale i mieszkańców Poznania i całego kraju do udziału w akcji "litr paliwa zamiast piwa", z której pieniądze zostaną przekazane dla niepełnosprawnych dzieci.

- Każde przelane 5 zł to 1 litr paliwa, który pozwala jednorazowo przywieźć i odwieźć osobę niepełnosprawną ze Stowarzyszenia na Tak na rehabilitację - podkreślił Włodarczak. Pieniądze można "zatankować" za pomocą strony internetowej www.litrpaliwa.pl.

Włodarczak tłumaczył PAP, że "urodziny ma się tylko raz w roku i warto ten czas wykorzystać, by zrobić też coś dobrego". Jak mówił, największym prezentem dla organizatorów zbiórki jest fakt, że co roku utwierdzają się w przekonaniu, że "wciąż są ludzie, którzy gotowi są pomagać".

W ubiegłym roku do akcji włączył się również klub piłkarski Lech Poznań, który obiecał, że jeśli w ciągu pierwszych pięciu dni uda się organizatorom zebrać minimum 1922 litrów (to rok założenia Lecha - PAP), klub zaprosi na swój mecz podopiecznych Stowarzyszenia Na Tak. Klub spełnił swoją obietnicę i na trybunach zasiadło 150 podopiecznych Stowarzyszenia.

Dwa lata temu z kolei - urodzinowa akcja "tankowania" wirtualnych litrów paliwa opierała się na rywalizacji. Ten z jubilatów, który zebrał najmniej paliwa miał umyć wszystkie okna w Kamyku - jednej z placówek Stowarzyszenia Na Tak.

Działające w Poznaniu Stowarzyszenie Na Tak pomaga ok. 700 osobom z niepełnosprawnością intelektualną rocznie. Jest m.in. organizatorem Marszu na Tak, w którym biorą udział osoby z zespołem Downa, ich rodziny i przyjaciele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznań: "Litr paliwa zamiast piwa" - urodzinowa akcja dla niepełnosprawnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.