Premier Morawiecki rozpoczął wizytę w Szwecji

Premier Morawiecki rozpoczął wizytę w Szwecji
(fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
PAP / kk

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął w czwartek jednodniową wizytę w Szwecji. Spotka się z szefem tamtejszego rządu Stefanem Loefvenem, przedstawicielami szwedzkiego biznesu oraz z Polonią.

Szef polskiego rządu rozpoczął wizytę od złożenia kwiatów pod pomnikiem katyńskim na cmentarzu przy kościele św. Jana. Następnie spotka się z przedstawicielami szwedzkiego biznesu, w tym największych firm, m.in. Volvo, Scanii czy Ericssona.

Jak podała czwartkowa "Rzeczpospolita", Morawiecki ma rozmawiać z Arunem Bansalem, wiceprezesem Ericssona odpowiadającym za Europę i Amerykę Łacińską. "Według naszych informacji Ericsson postanowił przenieść znaczącą część produkcji urządzeń dla sieci 5G do Polski i tej kwestii poświęcone będą czwartkowe rozmowy" - poinformowała gazeta.

W artykule dodano, że plan szwedzkiej firmy zakłada uniezależnienie się od rynku chińskiego i zwiększenie produkcji w wykorzystywanym od lat zakładzie w Tczewie. "Między innymi dzięki temu eksport urządzeń z Polski odpowiadałby za «imponującą część» dostaw realizowanych przez Ericssona na rynki europejskie" - czytamy.

Kolejnym punktem wizyty Morawieckiego w Szwecji będzie spotkanie z tamtejszą Polonią, które odbędzie się w polskiej ambasadzie w Sztokholmie.

Wczesnym popołudniem dojdzie do spotkania Morawieckiego z premierem Szwecji. "Szefowie obu rządów (...) mają poruszyć kwestie współpracy polsko-szwedzkiej, zarówno politycznej, jak i gospodarczej" - mówił PAP przed wylotem rzecznik rządu Piotr Müller.

Ponadto - jak dodał - wśród tematów rozmów znajdą się tematy dotyczące bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. "Chodzi o współpracę w kontroli przestrzeni powietrznej Bałtyku w ramach NATO" - doprecyzował rzecznik rządu.

W agendzie spotkania znalazły się też energetyka oraz polityka klimatyczna. "Premierzy będą też dyskutować na temat bieżących problemów Unii Europejskiej oraz jej przyszłości, w tym nowego unijnego budżetu" - zapowiedział Müller.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Morawiecki rozpoczął wizytę w Szwecji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.