Premier przyjął dymisję Waldemara Pawlaka

Premier przyjął dymisję Waldemara Pawlaka
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / psd

Premier Donald Tusk przyjął dymisję Waldemara Pawlaka z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki - poinformowało w poniedziałek wieczorem Centrum Informacyjne Rządu. Premier pogratulował też nowemu szefowi PSL Januszowi Piechocińskiemu.

W poniedziałek wieczorem Tusk spotkał się z Pawlakiem w kancelarii premiera. Telefonicznie rozmawiał natomiast z Piechocińskim.

Decyzja Pawlaka o odejściu z rządu, to pokłosie tego, że w sobotę na kongresie swej partii, przegrał z Piechocińskim rywalizację o fotel prezesa PSL.

Piechociński opowiadał się za tym, by Pawlak pozostał w rządzie, jednak ten oświadczył, że zrezygnował z rządowych funkcji "w poczuciu odpowiedzialności za państwo i swoje środowisko polityczne". "Dzisiaj członkiem rządu, a szczególnie wicepremierem musi być osoba, która ma zaufanie swojego środowiska" - tak Pawlak uzasadniał swoją decyzję o odejściu z rządu na poniedziałkowej konferencji prasowej.

DEON.PL POLECA

Zaapelował też do nowego prezesa PSL, by ten "podjął się szybko działań w koalicji, w rządzie i nie uchylał się od tej odpowiedzialności".

Piechociński zapowiadał jeszcze w czasie wewnętrznej kampanii wyborczej w PSL, że w przypadku objęcia funkcji prezesa partii nie będzie wchodził do rządu. Przedstawiał też plan stworzenia "trzech drużyn": parlamentarnej(opartej o zespoły eksperckie), rządowej (z Pawlakiem na czele) i politycznej (z nim jako prezesem).

Jeszcze w sobotę po ogłoszeniu na kongresie wyników wyborów, Piechociński zwrócił się do Pawlaka, by ten nie odchodził z rządu. Zapowiadał też jeszcze w poniedziałek w południe, że będzie namawiał premiera, by rezygnacji Pawlaka nie przyjmował, po to, by ten mógł dokończyć "bardzo ważne sprawy w resorcie gospodarki".

Pawlak jednak podtrzymał swoją decyzję, a Piechociński w poniedziałek wieczorem żałował, że Pawlak jego sugestii i propozycji nie przyjął.

Piechociński poinformował też, że nie będzie wnosił o "korektę personalną w rządzie". Przedstawicielami PSL w Radzie Ministrów są obecnie minister rolnictwa Stanisław Kalemba i szef resortu pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dopytywany o obsadę funkcji wicepremiera i ministra gospodarki po rezygnacji Pawlaka, Piechociński zaznaczył, że ewentualne kandydatury do rządu przedstawi Tuskowi dopiero po decyzji Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. Posiedzenie Rady Naczelnej PSL, która wybierze nowy Naczelny Komitet Wykonawczy partii zwołane zostało na 1 grudnia. (PAP)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Premier przyjął dymisję Waldemara Pawlaka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.