Prezydent: dzięki służbie policjantów Polska jest bezpiecznym państwem

Prezydent: dzięki służbie policjantów Polska jest bezpiecznym państwem
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / kk

Z całą pewnością możecie być państwo dumni ze swojej służby, tak jak dumne jest z państwa służby polskie społeczeństwo - powiedział w piątek w Warszawie podczas obchodów Święta Policji prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że dzięki policjantom Polska jest bezpiecznym państwem.

W piątek na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się obchody Święta Policji. W uroczystości, którą zorganizowano w 99. rocznicę powstania Polskiej Policji, wzięli udział prezydent Andrzej Duda i szef MSWiA Joachim Brudziński, którzy mianowali sześciu oficerów policji na stopnie generalskie. Wśród awansowanych jest komendant główny policji Jarosław Szymczyk.

"Z całą pewnością możecie być państwo dumni ze swojej służby, tak jak dumne jest z państwa służby polskie społeczeństwo. Dumne jest, kiedy mówi, że w Polsce jest bezpiecznie, że w miejscu ich zamieszkania można spokojnie przejść wieczorem bez zagrożenia napadem, można spokojnie wypuścić dziecko na podwórko (...), że będzie mogło spokojnie wrócić ze szkoły" - powiedział prezydent.

"Dzięki państwa służbie dla ojczyzny Polska jest państwem bezpiecznym. Ogromnie za to, z całego serca w imieniu RP i wszystkich naszych rodaków w tym dniu chciałem podziękować funkcjonariuszom, pracownikom cywilnym, a także państwa rodzinom" - podkreślił Duda.

Zwrócił uwagę, że praca w policji to trudna i czasem niebezpieczna służba. Wspomniał o funkcjonariuszu z Chełmna, który zginął w lipcu w wypadku na służbie. "Policjanci giną także w czasie akcji, zamordowani przez bandytów. Każdy z państwa, służąc w policji, liczy się z tym, ale muszą się z tym liczyć również i państwa najbliżsi" - dodał prezydent.

Wcześniej wręczone zostały nominacje generalskie. Wśród awansowanych znalazł się komendant główny policji, który został mianowany na najwyższy stopień generalski, czyli generalnego inspektora policji. Stopień nadinspektora otrzymali: komendant Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Kamil Bracha, komendant wojewódzki w Szczecinie insp. Jacek Cegieła, komendant wojewódzki w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak, komendant wojewódzki w Opolu insp. Jarosław Kaleta i komendant wojewódzki w Gdańsku insp. Jarosław Rzymkowski.

Podczas piątkowych uroczystości odbyła się także promocja na pierwszy stopień oficerski, wręczono również wyróżnienia laureatom konkursu "Policjant, który mi pomógł" oraz medale "Młody Bohater" - odznaczenia wręczane dzieciom, które ocaliły bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podkreślił w swoim wystąpieniu, że choć politycy powinni "oglądać każdy grosz publiczny dwa razy" zanim go wydadzą, to "na jednym na pewno nie należy oszczędzać: na bezpieczeństwie".

"Chciałbym się skupić tutaj na dwóch słowach. Te słowa to: podziękowania i gratulacje" - powiedział minister do policjantów. Dziękował m.in. komendantowi głównemu za to, że "polska policja cieszy się tak ogromnym zaufaniem obywateli". Gratulował mianowanym tego dnia generałom, oficerom, nowym funkcjonariuszom, którzy w piątek zostali uroczyście uhonorowani.

"Decydując się na tę niezwykle trudną służbę, decydujecie się narażać własne życie i wasze zdrowie. Tu niezwykła jest rola waszych najbliższych. Drogie mamy, ojcowie, mężowie, żony, dzieci polskich policjantów, w pas się wam kłaniam" - powiedział Brudziński.

Oświadczył, że zawsze będzie stał murem za funkcjonariuszami, którzy są atakowani. Odniósł się także do finansowania policji i planowanych podwyżek.

"Mam świadomość, że program modernizacji, te sześć miliardów, które popłyną do polskiej policji do 2019 roku, to kwota dalece niewystarczająca. Dziękuję związkowcom za to, że rozmawiamy. Drzwi mojego gabinetu są zawsze otwarte. Zawsze jestem gotowy" - zadeklarował.

"Jak tylko pozwolą na to możliwości finansowe budżetu państwa, to nie poprzestaniemy na tym programie. Będziemy szukać nadal środków, bo nigdy ich nie jest za wiele. Jako politycy powinniśmy być skrzętni, oglądać każdy grosz publiczny dwa razy, zanim go wydamy, ale na jednym na pewno nie należy oszczędzać: na bezpieczeństwie(...) bo bezpieczniejszy i dobrze wyposażony funkcjonariusz policji to także bezpieczni obywatele" - powiedział minister.

"Proszę dobrego Boga, aby zawsze polski policjant mógł bezpiecznie wrócić do najbliższych" - dodał na koniec.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk zaznaczył, iż profesjonalizm polskiej policji budowany jest m.in. dzięki temu, "że decyzją ówczesnej pani premier Beaty Szydło i ministra Mariusza Błaszczaka, a teraz kontynuacją premiera Mateusza Morawieckiego i pana ministra Joachima Brudzińskiego, polska policja ma możliwość korzystania z programu modernizacji".

"Ta modernizacja obejmuje zarówno poprawę warunków naszej służby, obiektów, w których ją pełnimy, naszego wyposażenia, ale także naszych uposażeń. Dzięki temu w przyszłym roku funkcjonariusze polskiej policji i pracownicy w porównaniu do ostatnich trzech lat będą zarabiać o 800 złotych więcej. Mam pełną świadomość, że to nie jest to, co nas satysfakcjonuje, ale zapewniam, że pan minister Joachim Brudziński również ma tą świadomość. Rząd również ma tą świadomość. Ta modernizacja to jest krok w kierunku tego, do czego chcemy dojść w tym zakresie (…) wierzę gorąco w to, że ta satysfakcja będzie z roku na rok coraz większa" - powiedział komendant.

Listy do policjantów skierowali marszałek Sejmu Marek Kuchciński i premier Mateusz Morawiecki.

"Obchodząc w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 99. rocznicę utworzenia Policji, sięgamy myślami do okresu międzywojennego, do czasu wielkiego entuzjazmu i przekraczającej wszelkie podziały społecznej idei umocnienia polskiej państwowości i suwerenności" - napisał Kuchciński. Podkreślił, że "dzisiaj nasza ojczyzna znajduje się w nieporównywalnie lepszym położeniu, nie wymagającym tak wielkiego heroizmu".

Natomiast szef rządu napisał, że poczucie bezpieczeństwa obywateli w miejscu zamieszkania "jest warunkiem przeprowadzenia modernizacji naszego kraju, warunkiem stabilnego i zrównoważonego rozwoju". Dodał, że od dwóch lat w Polsce spada przestępczość, zaś dzięki programowi modernizacji służb mundurowych policja otrzymuje nowy sprzęt "w tym tysiąc nowych pojazdów, drony, pierwsze w historii tej formacji nowe śmigłowce" - wymienił Mateusz Morawiecki.

Święto policji przypada 24 lipca; tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: dzięki służbie policjantów Polska jest bezpiecznym państwem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.