Prezydent honorowym obywatelem Warszawy

Prezydent honorowym obywatelem Warszawy
Fragment wniosku: "Wzorowy mąż stanu i prawdziwy patriota do końca pozostał wierny swoim ideałom" (fot. prezydent.pl)
PAP / zylka

We wtorek po południu będzie znany termin posiedzenia Rady Miasta, na którym ma być podjęta uchwała o nadaniu tragicznie zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu honorowego obywatelstwa stolicy. Sesja prawdopodobnie odbędzie się w czwartek - powiedziała Magdalena Dardzińska z biura Rady Miasta.

Stolica przygotowuje się też do uroczystości pogrzebowych w intencji ofiar sobotniej katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Po północy zakończyła się odprawa techniczna, w trakcie której rozważano różne scenariusze przebiegu tych uroczystości; koordynacją pracy stołecznych służb zajmie się specjalny zespół.

Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy od listopada 2002 r. do października 2005 r., gdy wygrał wybory na prezydenta kraju i zrzekł się prezydentury stolicy.

Wniosek dotyczący nadania L. Kaczyńskiemu honorowego obywatelstwa przygotowali radni wszystkich klubów. We wniosku napisano m.in., że Lech Kaczyński "jako wzorowy mąż stanu i prawdziwy patriota do końca pozostał wierny swoim ideałom dbałości o ujawnienie prawdziwej historii Narodu Polskiego". Podkreślono też, że był pierwszym prezydentem stolicy wybranym w bezpośrednich wyborach.

Stolica trwają już przygotowania do uroczystości pogrzebowych w intencji ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem. Jak powiedział PAP Marcin Ochmański z wydziału prasowego stołecznego Ratusza, po północy zakończyła się odprawa techniczna, w trakcie której rozważane były różne scenariusze przebiegu tych uroczystości. Szczegóły mają być znane, gdy zapadną ostateczne ustalenia w tej sprawie między kancelariami prezydenta i premiera.

Ochmański podkreślił, że wszystkie stołeczne służby zostały postawione w stan gotowości już w sobotę rano, zaraz po tym, jak do Warszawy dotarła informacja o wypadku pod Smoleńskiem.

W przygotowania zaangażowane są m.in. straż miejska, stołeczna policja, Zarząd Transportu Miejskiego, Zarząd Oczyszczania Miasta, biuro bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego i Centrum Komunikacji Społecznej. Działania koordynuje Gabinet Prezydenta Warszawy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent honorowym obywatelem Warszawy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.