Prezydent Iraku rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce, rozmowy będą głównie dotyczyły bezpieczeństwa

Prezydent Iraku rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce, rozmowy będą głównie dotyczyły bezpieczeństwa
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / mp

Od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę, prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader rozpoczął w poniedziałek przed południem dwudniową wizytę w Warszawie.

Prezydenci mają rozmawiać m.in. o kwestiach bezpieczeństwa.
Podczas wizyty, prezydentowi Iraku towarzyszą dwaj członkowie rządu: minister rolnictwa oraz minister planowania i handlu.
Według programu wizyty w poniedziałek głowy państw będą rozmawiać w wąskim gronie, następnie pod ich przewodnictwem odbędą się rozmowy plenarne delegacji. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim prezydent Duda wyda oficjalny obiad na cześć prezydenta Iraku.
Również w poniedziałek prezydent Republiki Iraku ma złożyć wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Natomiast na wtorek zaplanowano spotkanie prezydenta Iraku z premier Beatą Szydło.
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że w tym roku Polska i Irak obchodzą 85-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.
Według Szczerskiego, głównymi tematami rozmów prezydentów będą sprawy związane z polityką bezpieczeństwa. "Zarówno Polska, jak i Irak, wspierają Globalną Koalicję ds. walki z tzw. Państwem Islamskim" - podkreślił. Szczerski zwrócił jednocześnie uwagę, że Polska pełni rolę państwa wiodącego w programie szkolenia irackich żołnierzy w zakresie napraw i obsługiwania poradzieckiego sprzętu wojskowego w ramach inicjatywy NATO Training and Capacity Building in Iraq.
"Ważne miejsce w rozmowach zajmą również kwestie związane z eksportem polskiej żywności, a także działania mające na celu rozwój współpracy gospodarczej. Polska chce się włączyć w program odbudowy i modernizacji irackiej gospodarki" - powiedział prezydencki minister. Podkreślił przy tym, że w pierwszych 7 miesiącach tego roku odnotowano wzrost wzajemnych obrotów handlowych o blisko 40 proc. w ujęciu rok do roku. W 2016 r. wartość dwustronnej wymiany handlowej wyniosła prawie 500 mln dolarów.
Innymi tematami rozmów - jak mówił Szczerski - będzie polska pomoc humanitarna dla Iraku a także współpraca naukowa i kulturalna, obejmująca rewitalizację i ochronę dóbr kultury.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Iraku rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce, rozmowy będą głównie dotyczyły bezpieczeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.