Prezydent na litewskim Święcie Niepodległości

Prezydent na litewskim Święcie Niepodległości
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / drr

Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w obchodach 94. rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę, które odbędą się 16 lutego w Wilnie - powiedziała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

- Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zaprosiła pana prezydenta Bronisława Komorowskiego na obchody 94. rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę. Pan prezydent będzie obecny na tych uroczystościach - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

Jak poinformowała, zaproszenie zostało wystosowane podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej obojga prezydentów.

Prezydent Komorowski także w ubiegłym roku uczestniczył w litewskich obchodach Święta Niepodległości. Podobnie prezydent Litwy Dalia Grybauskaite 11 listopada ub.r. wzięła udział w Warszawie w obchodach Święta Niepodległości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

16 lutego 1918 roku Litewska Rada Krajowa (Taryba) proklamowała odzyskanie przez Litwę niepodległości i utworzenie demokratycznego państwa ze stolicą w Wilnie. Taryba, powstała w Wilnie we wrześniu 1917 roku, w czasie I wojny światowej, była pierwszym od stuleci organem litewskim nieakceptującym idei związku z Polską. Pierwotnie podporządkowana była Niemcom.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent na litewskim Święcie Niepodległości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.