Prezydent Poznania o zamykaniu szkół z powodu pandemii: dla dobra dzieci warto podjąć ryzyko

Prezydent Poznania o zamykaniu szkół z powodu pandemii: dla dobra dzieci warto podjąć ryzyko
(fot. Thomas Park / Unsplash)
1 rok temu
PAP / kk

Dla dobra dzieci, dla ich rozwoju, warto podjąć pewne ryzyko – mówił w środę prezydent Poznania, odnosząc się do ewentualnego zamykania szkół z powodu pandemii. Obecnie w Poznaniu i w powiecie poznańskim jest 10 placówek oświatowych, w których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.

W środę poinformowano o 245 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce – to najwyższa liczba od potwierdzenia pierwszego przypadku w województwie. Niemal połowę z zakażeń, o których poinformowano w środowym raporcie, stanowią przypadki z Poznania i powiatu poznańskiego – 98.

W środę na konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak pytany był, czy rozważane jest zamykanie szkół bądź wprowadzanie ograniczeń w ich działalności z powodu pandemii. W marcu, kiedy w Polsce potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, władze Poznania – pierwsze w kraju – zadecydowały o zawieszeniu zajęć w szkołach.

"To, że pójście dzieci do szkół, to, że te kontakty młodzieży w szkołach zwiększają ryzyko wzrostu liczby osób zakażonych, to wiedzą i eksperci i my, i właściwie wszyscy. Natomiast izolowanie dzieci, trzymanie ich w domach ma również szereg innych skutków dla rozwoju naszych dzieci" – podkreślił Jaśkowiak.

Tłumaczył, że "nie da się w sposób zdalny, w taki sam sposób prowadzić lekcje i dać tę jakość nauczania, która jest możliwa, gdy jest kontakt i bezpośrednie lekcje".

"Również dzieci, dla właściwego rozwoju, potrzebują kontaktów między sobą, między rówieśnikami – to też jest pewnego rodzaju nauka, szkoła – budowanie kontaktów socjalnych i przyjaźni" – mówił.

"Nie możemy tak naprawdę prowadzić do tego, by te dzieci przez wiele kolejnych miesięcy izolować lub, jeszcze gorzej, gdy trzeba by to było robić przez kilka lat. Nie da się w ten sposób ograniczać im rozwoju. Stąd my podchodzimy do tego w taki sposób, by w tych miejscach, gdzie dochodzi do zakażeń, żeby tam prowadzić lekcje w trybie hybrydowym" – zaznaczył.

Jaśkowiak podkreślił, że władze miasta stale konsultują się z ekspertami i robią wszystko, aby w placówkach, w których następują zakażenia, wyeliminować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

"Z drugiej strony uważamy, że dla dobra tych dzieci, dla jakości kształcenia, dla dobra ich rozwoju, warto jest pewne ryzyko podjąć. I póki będziemy w stanie to utrzymać w ryzach, będziemy się starali prowadzić naukę w sposób tradycyjny" – zaznaczył.

Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu w Poznaniu i w powiecie poznańskim jest 10 placówek oświatowych, w których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 i w których zdecydowano o wprowadzeniu m.in. kwarantanny lub nauczania zdalnego dla części uczniów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Prezydent Poznania o zamykaniu szkół z powodu pandemii: dla dobra dzieci warto podjąć ryzyko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.