Próby nawiązania kontaktu z górnikami jak dotąd bez rezultatu

Próby nawiązania kontaktu z górnikami jak dotąd bez rezultatu
(fot. PAP/Katowicki Holding Węglowy SA)
PAP / ptt

Próby nawiązania komunikacji głosowej z górnikami zaginionymi po wstrząsie w kopalni Wujek jak dotąd nie przyniosły rezultatu. Sprzęt łącznościowy opuszczono otworem wywierconym do wyrobiska położonego ponad kilometr pod ziemią.

We wtorek tą samą drogą opuszczono kamerę, która nie pokazała ludzi.

Prace poszukiwawcze będą kontynuowane poprzez dalsze drążenie chodnika ratunkowego pod ziemią - podał w środę po południu Wojciech Jaros - rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), do którego należy kopalnia Wujek.

Wiertnica od 23 kwietnia drążąca otwór z powierzchni na granicy Katowic i Rudy Śląskiej zakończyła pracę we wtorek w nocy. Odwiert trafił w zaplanowane wcześniej miejsce. Opuszczona przez ten otwór kamera pokazała, że pod obudowami jest pusta przestrzeń, osuwisko, trochę zniszczeń, nie pokazała jednak ludzi.

DEON.PL POLECA

Po wyciągnięciu kamery rozpoczęły się próby nawiązania łączności głosowej. Jak poinformowali w środę przedstawiciele Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG), wywierconym otworem do wyrobiska ok. 1050 m pod ziemię opuszczono mikrofon z głośnikiem.

Na dół skierowano również źródło światła chemicznego, które może świecić nawet 12 godzin. Opuszczono także pojemnik z płynami izotonicznymi. Ratownicy nadawali też sygnały dźwiękowe. Rzecznik KHW Wojciech Jaros poinformował po południu, że dotychczas nie udało się nawiązać komunikacji z poszukiwanymi.

Za pomocą linii chromatograficznej badany jest skład atmosfery w wyrobisku. Jak podał Jaros, analiza powietrza pobieranego w obserwowanym rejonie wskazała, że jego skład "nie jest korzystny dla przebywania ludzi". - Występuje tam zwiększone, zmienne stężenie metanu, od początku pomiarów powyżej granicy wybuchowości oraz zmniejszona zawartość tlenu - wyjaśnił rzecznik.

- Nie można na tej podstawie jednak wyciągać wniosków dotyczących składu atmosfery w rejonie innych wyrobisk, do których prowadzony jest chodnik ratunkowy np. w dowierzchni centralnej. Istnieje prawdopodobieństwo, że atmosfera w niej może być zdatna do przeżycia - zaznaczył Jaros.

Prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk podsumowując we wtorek po południu dotychczasową akcję powiedział, że kamera, którą opuszczono wywierconym otworem bardzo dobrze pokazała przestrzeń wyrobiska - ścianę, stojaki i obudowę. - To daje nadzieję, że ta cała przestrzeń w sensie fizycznym stwarza warunki możliwe do przeżycia - ocenił.

Niezależnie od otworu wydrążonego z powierzchni, pod ziemią cały czas pracuje kombajn. Wykonuje nowy chodnik do miejsca, gdzie prowadzący akcję spodziewają się znaleźć górników. Ma jednak do pokonania długą drogę. Drążenie chodnika może potrwać kilkanaście dni.

Prowadzona od 18 kwietnia akcja ratownicza jest następstwem wstrząsu w tzw. ruchu Śląsk - części kopalni Wujek znajdującej się w Rudzie Śląskiej. Był on skutkiem odprężenia górotworu na głębokości ok. 1050 m. Z zagrożonego rejonu wycofano pracowników; dwóch górników przebywających w zagrożonym rejonie nie zgłosiło się. Wstrząs spowodował ogromne zniszczenia w wyrobisku, m.in. jego znaczne zaciśnięcie i wypiętrzenie podłoża.

Zmierzający po górników ratownicy posuwali się bardzo wolno, przebijając się ręcznie przez rumowisko skalne i zniszczone części maszyn. Zapadła więc decyzja o drążeniu kombajnem nowego chodnika, który pozwoli dotrzeć do zaginionych, jak również o wykonaniu pionowego odwiertu z powierzchni, aby szybciej sprawdzić niedostępny rejon.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Próby nawiązania kontaktu z górnikami jak dotąd bez rezultatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.