Procesja do Grobów Królewskich na Wawelu

Procesja do Grobów Królewskich na Wawelu
(fot. haikus / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
PAP / mh

Przy biciu "Zygmunta" do Grobów Królewskich w Katedrze na Wawelu zeszła w piątek uroczysta procesja. Wierni modlili się za wszystkich zmarłych, za prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego żonę Marię oraz za byłego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Procesję, która tradycyjnie odbywa się w Zaduszki, poprowadził metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Poprzedziła ją msza św.

"W Dzień Zaduszny myślimy w sposób szczególny o rzeczywistości śmierci wpisanej nieuchronnie w los człowieka. Stajemy wobec tajemnicy, z którą wcześniej czy później musimy się zmierzyć wszyscy" - powiedział w homilii kard. Dziwisz. Jak podkreślił "grób" nie jest ostatnim przystankiem na naszej drodze.

Metropolita krakowski przypomniał, że w Katedrze na Wawelu spoczywają szczątki królów, narodowych bohaterów, wieszczów i mężów stanu. "Modląc się w tym narodowym sanktuarium, tak bardzo związanym z dziejami naszej Ojczyzny, myślimy o pokoleniach, które na naszej ziemi żyły, pracowały, walczyły i cierpiały" - podkreślił metropolita krakowski. Dodał, że pamięć łączy się "z wezwaniem i zachętą do stawiania czoła wyzwaniom przed jakimi staje nasza Ojczyzna i kościół w Polsce".

"Modlimy się za ś.p. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię, spoczywających w krypcie tej katedry. Prosimy o dar życia wiecznego dla prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, dla wszystkich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, a także dla wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej i obozów śmierci" - powiedział kard. Dziwisz.

Podczas procesji wierni modlili się za zmarłych przy konfesji św. Stanisława, ołtarzu Czarnego Krzyża, gdzie spoczywają szczątki św. Jadwigi, w Kaplicy Zygmuntowskiej, Kaplicy Świętokrzyskiej, oraz w krypcie św. Leonarda.

Swoje modlitwy zgromadzeni zanosili m.in. za zmarłych kapłanów, krewnych, poległych w walce o niepodległość Polski i wolność innych narodów, ofiary totalitaryzmów, zmarłych w wypadkach drogowych, katastrofach lotniczych i zamachach terrorystycznych.

W krypcie, w której pochowana została para prezydencka Maria i Lecha Kaczyńscy odmówiono modlitwę.

Na Wawelu spoczywają prawie wszyscy polscy władcy i ich rodziny oraz wybitni Polacy, m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski. W kryptach złożono także szczątki Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Kościuszki oraz ziemię z mogiły Cypriana Kamila Norwida.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Procesja do Grobów Królewskich na Wawelu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.