"Projekt ustawy medialnej do poprawy"

"Projekt ustawy medialnej do poprawy"
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski (fot. mkidn.gov.pl)
PAP / drr

Projekt ustawy medialnej przygotowanej przez twórców nie spełnia wymogów ustawy, dlatego trzeba nad nim dalej pracować - uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zmiany wymaga część finansowa, konieczne są też gwarancje ochrony majątku publicznego.

- Ten projekt otrzymałem tydzień temu, jestem po pierwszej lekturze. Troszkę się dziwię twórcom, że poszli w tym kierunku - powiedział Bogdan Zdrojewski w radiu TOK FM.

- Oczekiwałem albo założeń do ustawy, albo projektu gotowego, który będzie od razu mógł być przedmiotem debaty, a to jest projekt, który nie spełnia warunków zarówno założeń, ale też nie spełnia warunków ustawy. W związku z tym nad nim trzeba nadal pracować - wyjaśnił minister.

Zdaniem Zdrojewskiego jest szansa na doprowadzenie propozycji twórców do kształtu, który zaakceptują wszystkie partie.

- Natomiast projekt powinien w tej chwili być skierowany na taką ścieżkę, w której zostanie - po pierwsze - odchudzony, po drugie - zostaną zagwarantowane pewne prerogatywy dla ochrony majątku publicznego w wielkiej skali - powiedział szef MKiDN.

Według Zdrojewskiego przejrzana też musi być część finansowa projektu. W ocenie Zdrojewskiego archiwa mediów publicznych powinny być wyodrębnione w autonomiczną instytucję, która będzie gwarantowała możliwość korzystania z dorobku publicznego wszystkim stronom. - Wydaje mi się, że najlepszą instytucją do prowadzenia archiwów telewizyjnych jest Narodowy Instytut Audiowizualny - uważa Zdrojewski.

Minister dodał też, że "kilka kwestii" musi być uregulowanych tak, aby nie budziły wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnego. Jako przykład podał rolę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Założenia projektu ustawy regulującej działalność mediów publicznych środowiska twórcze przedstawiły po raz pierwszy w ubiegłym tygodniu. Jest to propozycja Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych, który jest inicjatywą ludzi kultury i nauki, zainicjowaną podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie.

Tworzy go kilkadziesiąt osób, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Janusz Krasny-Krasiński, Olga Lipińska, Adam Myjak, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi.

Jeden z pełnomocników Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych Maciej Strzembosz mówił na początku lutego, że jeśli dokument uzyska akceptację w obecnym kształcie, to po 3 marca mogłyby się rozpocząć konsultacje społeczne z jednej oraz poszukiwanie politycznego poparcia dla projektu z drugiej strony.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Projekt ustawy medialnej do poprawy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.