Projekt ustawy o nowym święcie państwowym trafił do Sejmu

Projekt ustawy o nowym święcie państwowym trafił do Sejmu
(fot. Fotokon / Shutterstock.com)
KAI / www.sejm.gov.pl / pk

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Choć miałoby być to święto państwowe, to nie byłby to jednocześnie dzień wolny od pracy. Wnioskodawców reprezentować ma Jan Klawiter, poseł niezrzeszony.

W projekcie przeczytać można, że święto ma na celu upamiętnienie chrztu Polski, zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I i cywilizacyjną wagę tego wydarzenia oraz kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny. Zwrócono również uwagę na znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości.

Ustawa wyjaśnia, że Święto Chrztu Polski to dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, odpowiedzialnością władz państwowych, obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. - Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego - czytamy w projekcie ustawy.

W uzasadnieniu podkreślono, że bez chrztu Polski "trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość". Dodano także, "w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski".

DEON.PL POLECA

Wnioskodawcy wyrazili również nadzieję, że 14 kwietnia będzie okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość. - Niech odwaga i dalekowzroczność Mieszka I będzie inspiracją dla naszych polityków - podkreślono.

Jakkolwiek 14 kwietnia miałby być świętem państwowym, to jednak - jak podkreślili wnioskodawcy - nie byłby to dzień wolny od pracy.

Inicjatorów ustanowienia Święta Chrztu Polski reprezentować ma Jan Klawiter, poseł niezrzeszony. Wśród wnioskodawców są m.in. parlamentarzyści z Kukiz15, PiS a nawet Nowoczesnej. Jak na razie projektowi nie nadano numeru druku sejmowego. Skierowano go natomiast do zaopiniowania przez Biuro Analiz Sejmowych oraz Biuro Legislacyjne.

Publikujemy treść projektu ustawy:

W celu upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości uchwala się co następuje:

Art. 1. Dzień 14 kwietnia ustanawia "Świętem Chrztu Polski"

Art. 2. Święto Chrztu Polski jest świętem państwowym.
Art. 3. Jest to dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego.
Art. 4. Wykonanie ustawy nie pociąga skutków prawnych.
Art. 5. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

UZASADNIENIE

Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość. Mimo że w roku 2016 obchodzimy jego 1050 rocznicę, niestety praktycznie jest on nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa.

Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski. Niech dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość. Niech odwaga i dalekowzroczność Mieszka I będzie inspiracją dla naszych polityków.

Projekt ustawy nie przewiduje ponoszenia żadnych kosztów finansowych, nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Zachęca jedynie obywateli polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag białoczerwonych.

Projekt rodzi pozytywne skutki społeczne. Ustanawianie świąt i dni wolnych od pracy należy do wyłącznych kompetencji krajów członkowskich i nie jest regulowane prawem Unii Europejskiej.

Ustawa ma wejść w życie w dniu jej ogłoszenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Projekt ustawy o nowym święcie państwowym trafił do Sejmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.