Projekt ws. Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów - na następnym posiedzeniu Sejmu

Projekt ws. Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów - na następnym posiedzeniu Sejmu
(fot. PAP/Rafał Guz)
2 lata temu
PAP / kk

Prezydencki projekt o ustanowieniu Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów zostanie rozpatrzony na następnym posiedzeniu Sejmu (27-28 lutego) - poinformował we wtorek marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Prace nad prezydenckim projektem były zaplanowano na środę.

"Prezydencki projekt o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów po konsultacji zostanie rozpatrzony na następnym posiedzeniu Sejmu" - napisał marszałek Sejmu na Twitterze.

Prezydencki projekt zakłada, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej obchodzony będzie 17 marca. Posłowie sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu uznali we wtorek, że właściwsza będzie data 24 marca - dzień mordu dokonanego na rodzinie Ulmów i żydowskich obywatelach chowanych przez nich.

Według projektu Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów będzie świętem państwowym.

Zgodnie z uzasadnieniem do prezydenckiego projektu ustanowienie tego dnia jest "wyrazem hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli RP, którzy przeciwstawili się terrorowi niemieckich nazistów, z narażeniem życia własnego i swoich bliskich udzielając pomocy prześladowanym bliźnim".

"Dzisiaj suwerenna Polska, chcąc uczcić pamięć milionów ofiar Zagłady i rodaków, którzy spieszyli im na ratunek, czuje się zobowiązana do strzeżenia prawdy o tym, co zdarzyło się podczas okupacji naszego kraju przez hitlerowską III Rzeszę" - czytamy.

"Zagłada zgotowana Żydom przez nazistowskie Niemcy i heroizm naszych rodaków ratujących żydowskich współobywateli stanowią bardzo ważny element historii narodu polskiego. Te tragiczne, wspólne doświadczenia łączą Polaków i Żydów. Dlatego dla naszej wspólnej polsko-żydowskiej przyszłości, opartej na braterstwie i solidarności, zasadniczą wagę ma prawda i pamięć o nich. Na dzisiejszym pokoleniu spoczywa niezwykle odpowiedzialne zadanie upowszechniania rzetelnej wiedzy o tamtych wydarzeniach i ukazywania światu zapomnianych bohaterów II wojny światowej, którzy w godzinie ostatecznej próby nie zawahali się podjąć największego ryzyka dla ocalenia bliźnich" - głosi uzasadnienie do projektu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Projekt ws. Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów - na następnym posiedzeniu Sejmu
Komentarze (2)
MR
Maciej Roszkowski
6 lutego 2018, 18:26
Wolałbym zwiększenie nakładów na badania historyczne nad tym tematem.
6 lutego 2018, 17:20
Używanie ofiary i poświęcenia tych wyjątowych kudzi dla podpierania fałszywej, partyjnej propagandy może wzbudzać wyłącznie niesmak i obrzydzenie. Ulmowie naprawdę zasługują na lepszą pamięc niż czynienie z nich jakiegoś parawanu dla przykrywania własnych brudów.

Skomentuj artykuł

Projekt ws. Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów - na następnym posiedzeniu Sejmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.