PSL i Nowoczesna wezmą udział w spotkaniu z premierem

PSL i Nowoczesna wezmą udział w spotkaniu z premierem
(fot. PAP/Rafał Guz)
2 lata temu
PAP / kk

PSL-UED i Nowoczesna wezmą udział w spotkaniu, na które premier Mateusz Morawiecki zaprosił szefów klubów i kół parlamentarnych. Liderzy PSL i Nowoczesnej Władysław Kosiniak-Kamysz i Katarzyna Lubnauer ocenili jednocześnie, że jednym z tematów rozmowy powinno być funkcjonowanie telewizji publicznej.

W piątek w Sejmie na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się spotkanie szefów klubów i kół parlamentarnych ws. zmian legislacyjnych przygotowanych w resortach zdrowia i sprawiedliwości po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Obecność na piątkowym spotkaniu potwierdził szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, Małgorzata Zwiercan, która reprezentować będzie koło Wolni i Solidarni. Klub Kukiz'15 będzie reprezentował poseł Tomasz Rzymkowski. Udział w spotkaniu zadeklarował też szef klubu PO-KO Sławomir Neumann.

Lubnauer poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie, że w spotkaniu z premierem weźmie udział szef klubu Nowoczesnej Paweł Pudłowski. Klub PSL-UED będzie reprezentował Kosiniak-Kamysz oraz Piotr Zgorzelski.

Lubnauer podkreśliła, że warto rozmawiać. "Tylko, że ta rozmowa oczywiście musi być rozmową o konkretach, a nie teatrem politycznym. My jako Nowoczesna jak dostaliśmy zaproszenie zwróciliśmy się do pana premiera z prośbą o konkrety. Wszystkie kluby otrzymały odpowiedź na ten temat o czym będziemy dzisiaj rozmawiać" - podkreśliła posłanka.

Jej zdaniem, do agendy spotkania trzeba wprowadzić dodatkowe tematy. "Uważamy, że jednym z najważniejszych tematów jest mowa o telewizji publicznej i o jej udziale w napędzaniu tej spirali nienawiści. Oba kluby uważają dość jasno, że telewizja publiczna w obecnym kształcie nie powinna funkcjonować, dlatego niewątpliwie pan prezes Jacek Kurski i cały zarząd powinien odejść" - podkreśliła Lubnauer. Dodała, że na spotkaniu należy też podjąć m.in. takie kwestie jak jawność śledztwa dotyczącego zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

"Te sprawy są dla nas ważne dlatego, że jeżeli mamy rozmawiać, to rozmawiajmy o tym, co jest rzeczywistym problemem, a nie tylko o tym, co narzuca nam pan premier Mateusz Morawiecki" - podkreśliła szefowa Nowoczesnej.

Kosiniak-Kamysz podkreślając, że klub PSL-UED weźmie udział w spotkaniu z premierem Morawieckim zaznaczył, że "został spełniony warunek dotyczący informacji o czym ma być dokładnie spotkanie". "To był warunek wysłany przez Nowoczesną, przez Kukiz'15. My też się pod tym podpisaliśmy. Dostaliśmy informacje, założenia ustaw, oczywiście liczymy na prezentację całościowej ustawy i na normalną debatę i normalne konsultacje" - dodał lider PSL.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że klub PSL-UED wnioskował o informację rządu na temat śledztwa prowadzonego w sprawie zabójstwa prezydenta Adamowicza. "Oczekujemy, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu ta informacja będzie. Jeżeli to nie zostanie spełnione, to trudno mówić o dalszych etapach dialogu" - zaznaczył polityk.

Również według niego niezwykle ważną kwestią jest temat telewizji polskiej. "Nie publicznej, bo trudno już mówić o jakiejkolwiek misji publicznej telewizji, która sieje nienawiść, zawiść, sieje obłudę i manipuluje. Bez mian w telewizji trwałego dialogu w Polsce nie będzie" - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Piotr Zgorzelski podkreślił, iż to, że na agendzie spraw poruszanych podczas piątkowego spotkania z premierem znajdzie się temat telewizji publicznej jest w istocie konsekwencją wniosku, który PSL skierowało do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ws. odwołania z funkcji prezesa TVP Jacka Kurskiego. Poseł przypomniał, że pod tym wnioskiem w internecie podpisało się już ponad 16 tys. osób.

"Także podczas dzisiejszego spotkania będziemy składali wniosek - który już wcześniej był postawiony - a dotyczący tego, że dopóki nie nastąpią zmiany we władzach telewizji publicznej, to PSL jest całkowicie przeciwne temu, aby dofinansowywać z kieszeni Polaków telewizję, która nie ma misji wspólnotowej, tylko misję dzielenia Polaków" - mówił Zgorzelski.

Premier Mateusz Morawiecki mówiąc w czwartek w TVP Info, o spotkaniu, na które zaprosił frakcje parlamentarne zapewnił, że jego intencje są "szczere i otwarte". Jak zaznaczył, należy wspólnie zastanowić się m.in. nad tym, jak poradzić sobie z osobami chorymi psychicznie, które opuszczają zakład karny, a także jak lepiej zabezpieczać imprezy masowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PSL i Nowoczesna wezmą udział w spotkaniu z premierem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.