PSL: możliwy wniosek o odwołanie prezesa

PSL: możliwy wniosek o odwołanie prezesa
(fot. Robert Orzechowski / TharonXX / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
PAP / pk

W sobotę przed południem zaczęła się Rada Naczelna PSL, na której jest możliwe złożenie wniosku o odwołanie szefa PSL Janusza Piechocińskiego; jako kandydat na jego następcę może być zgłoszony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rozpoczęta przed godz. 11 w warszawie Rada Naczelna PSL według wcześniej ustalonego planu ma zająć się m.in. oceną niskiego wyniku kandydata ludowców Adama Jarubasa w wyborach prezydenckich i przygotowaniami partii do wyborów parlamentarnych, ale ten porządek obrad - głosami całej rady - może zostać poszerzony o punkt dotyczący odwołania prezesa partii.

DEON.PL POLECAWedług informacji od polityków PSL, zwolennicy zmiany na fotelu prezesa planują, by to głosowanie miało charakter tajny, co ułatwi dotychczasowym stronnikom Piechocińskiego zagłosowanie za dopuszczeniem punktu dotyczącego jego odwołania.

Sam Janusz Piechociński w piątkowej rozmowie podkreślił, że "ze spokojem będzie szedł na radę", na której - w jego ocenie - "nie dojdzie do wyboru nowego prezesa". Według wicepremiera nazwisko Kosiniaka-Kamysza jako jego kontrkandydata "wkręca się w sprawę przez medialne naciski". Piechociński dodał, że minister pracy "cieszy się jego szacunkiem i ma olbrzymią autonomię w kierowaniu swoim resortem".

Za odwołaniem lidera PSL jest m.in. należący do prezydium Rady Naczelnej Adam Struzik, który mówił, że w Stronnictwie trwa dyskusja, czy po "kiepskim wyniku w wyborach prezydenckich", w odzyskaniu inicjatywy przez PSL pomoże postawienie na młodego polityka u steru partii. Według Struzika najlepszym kandydatem byłby właśnie Kosiniak-Kamysz.

Obok dyskusji o nowym liderze w PSL pojawiają się inne pomysły na odzyskanie przez ludowców topniejącego poparcia jak planowany na wrzesień kongres programowy partii. Określili też priorytety partii przed październikowymi wyborami parlamentarnymi: uchwalenie ustaw o ochronie ziemi, ustawy umożliwiającej przejście na emeryturę przy 40-letnim stażu pracy i nowelizacji prawa łowieckiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PSL: możliwy wniosek o odwołanie prezesa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.